Dzień Reportażu i spotkania z nominowanymi do Nagrody Kapuścińskiego

25.05.2024 12:00 - 25.05.2024 17:00
Pałac Kultury i Nauki, Sala Goethego
Kolaż z pięciu okładek książek, między nimi czarny logotyp Nagrody Kapuścińskiego
Książki-finalistki Nagrody Kapuścińskiego

W sobotę 25 maja na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie można będzie spotkać autorki i autorów reportaży nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Spotkania z nimi odbędą się w Sali im. Goethego w Pałacu Kultury i Nauki. Wstęp wolny.

WYKLUCZENIE: Ojczyzna moralnie czysta, Bartosz Żurawiecki
Prowadzenie: Aleksandra Zbroja

Autor bada społeczny proces stygmatyzacji osób zakaźnie chorych. Ujawnia praktyki społeczne mające na celu odseparowanie zakażonych, zepchnięcie ich na społeczny margines. Jak wygląda życie poza nawiasem praw i przywilejów społecznych? Co praktyka wykluczenia mówi o samych wykluczających: ich lękach, poczuć bezpieczeństwa, nadziejach na przyszłość? Czym jest panika moralna? I dlaczego warto ujawniać wypierane społecznie epizody europejskiej historii?

W CENTRUM WYDARZEŃ To nie jest Miami, Fernanda Melchor.
Prowadzenie: Wojciech Szot

Czym jest „lokalność” we współczesnym świecie? Czym dla reporterów? Jak zdefiniować centrum i peryferia, które dla bohaterów opowieści bywają centralne? Ile na temat meksykańskiego społeczeństwa są w stanie opowiedzieć mieszkańcy stanu Veracruz? Porozmawiamy również o obecności autora reportażu w tekście i wyzwaniach, jakie niesie pisanie „z własnego podwórka”.

WYZWOLENIE: Irlandia wstaje z kolan, Marta Abramowicz
Prowadzenie: Arkadiusz Gruszczyński

Reportaż precyzyjnie opisuje mechanizmy opresji i religijnych manipulacji, ale i te, które prowadzą do społecznej zmiany. Zmiana nie zawsze ma charakter gwałtowny, często to żmudny, bolesny proces, któremu autorka bacznie się przygląda. Co umożliwiło przeformułowanie nastawienia irlandzkiego społeczeństwa do „tradycyjnych wartości chrześcijańskich”? Jakie czynniki kształtowały społeczną wrażliwość? Jak wygląda tam dziś rozliczenie z przeszłością? I w końcu: czy reportaż to gatunek, który niesie nadzieję?

W ŚWIECIE PRZYRODY: Atlas dziur i szczelin, Michał Książek
Prowadzenie: Paulina Reiter

Czy reportaż jest skazany na antropocentryzm? Czy jest on z konieczności skupiony na człowieku, jego zmaganiach, też tych związanymi ze światem przyrody, jego degradacją? Czy musi w nim występować człowiek? Jakim językiem pisać o przyrodzie? W końcu: jaka jest rola reportera zajmującego się przyrodą i czy jest nią zawsze edukacja czytelników?

16:15 – 17:15

WIDZENIE: Kroniki ze Stambułu, Ersin Karabulut
Prowadzenie: Emilia Dłużniewska

Porozmawiamy o relacjach międzygatunkowych w reportażu. Czym dla tekstu jest ilustracja i dla ilustracji — tekst. Jak się wzajemnie uzupełniają czy mogą się kłócić? Jak wpływają na architekturę recepcji dzieła literackiego? Czy ilustracje są z konieczności są komunikatami wtórnymi, czy wraz z nastaniem epoki wszechobecnego obrazu zyskają na znaczeniu?

Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia