null

Merylin Mongoł - pożegnanie z tytułem

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
30.06.2024 19:00 - 30.06.2024 21:00
Teatr Ateneum, Jaracza 2
Scena ze spektaklu - dwie aktorki, jedna siedzi na krześle, rozparta i roześmiana, trzyma w dłoni papierosa, druga nachylona obok niej
"Merylin Mongoł" | Autor: Bartek Warzecha

“Merylin Mongoł” to współczesny dramat w reżyserii Bogusława Lindy o tęsknocie za lepszym życiem, okraszony odrobiną czarnego humoru – w znakomitej obsadzie. Spektakl miał swoją premierę w Teatrze Ateneum 12 lat temu.

Jedna ze starych prawd głosi, że prawdziwa i odpowiedzialna sztuka powinna być z tymi, którzy cierpią, których boli życie, którzy nie mieli tyle szczęścia co inni. Nikołaj Kolada, uważany za najwybitniejszego współczesnego dramatopisarza rosyjskiego, podziela ten pogląd. Jego głośna, grana na całym świecie sztuka “Merylin Mongoł” niczego nie ubarwia i nie upiększa. Świat w niej przedstawiony jest ciemny i dotkliwie bolesny, choć nie brak w nim wielkich i pięknych marzeń.

Oto urodziwa, ale za to łatwowierna, niezbyt rezolutna Olga – zaniedbywana przez matkę, poniżana przez siostrę alkoholiczkę i wykorzystywana przez draba z sąsiedztwa – marzy o szczęśliwym życiu w wielkim mieście. Chce wyjechać ze swojej prowincjonalnej dziury, zerwać beznadziejny romans, spróbować żyć inaczej. Nadzieja pojawia się wraz z przyjazdem Aleksego – oczytanego, nieśmiałego i delikatnego. Tyle tylko, że marzenia Olgi nikogo nie obchodzą i nie wzruszają. Całe miasteczko żyje oczekiwaniem na ogłoszony przez lokalną wróżkę koniec świata.

Na scenie: Agata Kulesza, Olga Sarzyńska, Wojciech Brzeziński oraz Dariusz Wnuk. 

Ostatnie spektakle – 28, 29 i 30 czerwca o godz. 19.00.

Szczegóły na stronie Teatru Ateneum. 

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia