null

Teatr Baj pełen magii... od 95 lat

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Albert Roca Macia

Najstarszy teatr lalek w Polsce świętuje swoje 95-lecie. Obchody zainaugurowała promocja książki „Magiczna noc w teatrze”, wydanej specjalnie z tej okazji. 2 grudnia odbędzie się jubileuszowa premiera - spektakl „Małgosia i Jaś”, dla widzów od 7 lat. Polecamy!

Już zapadał zmierzch, kiedy Marysia, Józio i ich Kotka stanęli przed bramą jasnego budynku wyglądającego jak pałac. Zaskakujące było to, że sąsiadowały z nim zwykłe kamienice. Przez metalową bramę widać było oświetlony dziedziniec. Furtka była uchylona, więc zaciekawieni weszli do środka. Nad bramą wznosił się dach. Na lewo i prawo były wysokie schody, prowadzące na pierwsze piętro, ale przyciągnął ich dziedziniec wypełniony światłem lamp. Stanęli na środku zauroczeni. Stąd pałac wyglądał jeszcze bardziej niesamowicie. Dwie półokrągłe wieże w rogach, kilka rzędów wielkich okien i jedno okrągłe na szczycie.

- tak zaczyna się książka “Magiczna noc w teatrze”, wydana z okazji 95. urodzin Baja.  Podczas spotkania z udziałem autorki Aldony Szczygieł-Kaszuby i ilustratorki Moniki Urbaniak można było podsłuchać wybranych fragmentów książki, odczytanych przez Beatę Jewiarz i Roberta Płuszkę, wieloletniego aktora Teatru Baj.  

Specjalna premiera

Z okazji jubileuszu teatr przygotował dla młodej publiczności premierę – spektakl “Małgosia i Jaś” zostanie zaprezentowany na początku grudnia (premiera 2.12). Baj zaprosił do współpracy niezwykle uznanych twórców z kultowego kanadyjskiego Le Carrousel.

Wyjątkowy, wartki, pełen zwrotów akcji i uwypuklonych emocji tekst bardzo cenionej autorki Suzanne Lebeau koresponduje z klasyczną, dobrze nam wszystkim znaną bajką. Jednak stawia akcenty w zupełnie innych miejscach i proponuje refleksję nad rzeczywistością oraz rodzinną relacyjnością. 

Spektakl będzie można oglądać między 2 a 9 grudnia 2023 r. oraz w lutym 2024 r.

Historia Teatru Baj

Teatr Baj jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce. Powstał w 1928 r. w Warszawie, na Żoliborzu. Obecną nazwę przyjął w 1930 roku. Pierwsze spektakle Baja pod względem formy i techniki inspirowane były szopką – tradycyjnym przedstawieniem granym przy użyciu kukieł w okresie Bożego Narodzenia.

Obecnie Teatr Baj ma swoją siedzibę przy ulicy Jagiellońskiej, na warszawskiej Pradze. W 2020 roku zakończyła się kompleksowa modernizacja, a budynek teatru, dzięki generalnemu remontowi, zyskał nowy blask. 

 

scena ze spektaklu
Zobacz galerię (5 zdjęć)
dziewczynka w koronie na scenie
scena ze sztuki
Zdjęcie dwóch kukiełek na tle zaplecza scenicznego.
Zdjęcie ze spektaklu: aktorzy w kostiumach na scenie.