null

VHS, czyli nostalgia w Teatrze Dramatycznym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Scena ze spektaklu „VHS. Visual Homemade Stories”
Spektakl „VHS. Visual Homemade Stories” | Autor: Marcin Oliva Soto

Na Małej Scenie Teatru Dramatycznego 14 czerwca zostanie pokazany spektakl kolektywu Nostalgic Boys „VHS/ Visual Homemade Stories”. Warszawska premiera przeniesie w duchologiczne lata 90. Scenariusz spektaklu powstał dzięki stypendium artystycznemu m.st. Warszawy przyznanego Klaudii Hartung-Wójciak. Wstęp wolny.

Spektakl w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak łączy sztukę wideo, choreografię i dowcipny, choć melancholijny nieraz scenariusz. Rodzinne taśmy dzisiejszych trzydziestolatków, nagrane w latach 1991-2001, stają się punktem wyjścia do poetyckiej, minimalistycznej gry z pamięcią, rekonstrukcji, fantazji.

Poza kadrem pozostaje w „VHS/ Visual Homemade Stories” to, co opowiedziane – jak wykluczenie ekonomiczne - czy wyczekiwany papież Jan Paweł II, który... nie nadjeżdża. Inne obrazy zaś istnieją zupełnie z boku, choć odnoszą się do rzeczy ważnych – jak skazany przez kościelny trybunał za pedofilię ks. Jan Wodniak, bohater kasety komunijnej jednej z aktorek.

Na scenie Małgorzata Biela (współpracuje m.in. z Nowym Teatrem i Teatrem Polonia), Weronika Łukaszewska (Och-Teatr, Komuna Warszawa), Natasza Aleksandrowitch (Teatr Polski w Bydgoszczy, Komuna Warszawa) oraz Marcin Wojciechowski z Teatru Dramatycznego.

Po spektaklu odbędzie się rozmowa o nostalgii i nagraniach VHS – dyskutować będą dr Michał Oleszczyk, autor podcastu SpoilerMaster i były dyrektor festiwalu filmowego w Gdyni oraz Olga Drenda, antropolożka i eseistka, autorka „Duchologii polskiej”. Spotkanie poprowadzi krytyk i publicysta Jakub Majmurek.

Wstęp wolny, obowiązuje jednak rezerwacja. Szczegóły na stronie Teatru Dramatycznego.