null

Między światami. Gościnnie w Teatrze Druga Strefa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
30.11.2023 19:00 - 30.11.2023 21:00
Teatr Druga Strefa, Magazynowa 14A
Zofia Delest

Teatr Druga Strefa zaprasza na jedyny pokaz MIĘDZY ŚWIATAMI w wykonaniu OFF Theater Zigarre. Spektakl zostanie zagrany w ramach cyklu #Polacyrobiąteatr #Polkirobiąteatr, prezentującego przedstawienia robione przez polskie artystki i polskich artystów mieszkających na stałe poza Polską.

Spektakl „Między światami” koncentruje się na problematyce konfrontacji Wschodu z Zachodem. 

Jest rok 1989. Tysiące obywateli NRD ucieka przez Pragę i Węgry do RFN, jednak Ellen Schernikau wsiada do pociągu i jedzie w przeciwnym kierunku. Wraca do swojej ojczyzny po 23 latach. Tam składa wniosek o przyznanie jej obywatelstwa NRD, które otrzymuje w październiku 1989. Pięć tygodni później kraj jej tęsknoty przestaje istnieć. Dlaczego wróciła? Dlaczego zdecydowała się opuścić ten tzw. “wolny świat” i wrócić do państwa, w którym panował reżim? Odpowiedzi udziela niejako historia drugiej bohaterki - Natalii. Jej opowieść zaczyna się w dzisiejszych czasach, a kończy się w roku 2001, kiedy to jako młoda dziewczyna dopiero sobie wyobraża, czym może być emigracja. Doświadczenia Ellen Schernikau (jej literackie alter ego w sztuce to Irene Binz) to bowiem nie tylko historia z odległych czasów. Można znać język i kulturę miejsca swojej emigracji, a mimo wszystko ma się wrażenie, że bije się głową w mur.

Zofia Delest - urodzona w 1982 roku w Łodzi, obecnie mieszka i tworzy w Brunszwiku. Tłumaczka, dziennikarka mediów polonijnych (min.w hanowerskim radio Flora), artystka, aktywistka. Założycielka migranckiego teatru offowego „Zigarre” tworzącego spektakle zaangażowane społecznie. Współpracuje blisko z KULT Theater w Brunszwiku. Aktywnie działa na rzecz zbliżania do siebie różnych kultur.

Źródło: Teatr Druga Strefa