null

Teatr Guliwer i Teatr 21 łączą siły

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: materiały Teatru Guliwer

W pierwszy weekend marca odbędzie się premiera „Królestw” w reżyserii Justyny Sobczyk, twórczyni Teatru 21. Spektakl przygotowany z myślą o osobach w spektrum autyzmu zostanie pokazany w Teatrze Lalek Guliwer.

Przedstawienie powstało na podstawie tekstów Marty Stańczyk, aktorki związanej z Centrum Sztuki Włączającej Teatr 21. Spektakl został stworzony specjalnie dla osób o różnych wrażliwościach sensorycznych, w tym dla tych w spektrum autyzmu. Inspiracją były historie wymyślone i zilustrowane przez Martę Stańczyk podczas pierwszej fali pandemii.

- W czasie pandemii, w ramach "Strategii przetrwania", napisałam historyjki o siostrach zakonnych Klementynie i Bernadecie. Na ich podstawie powstaje spektakl "Królestwa", ja też biorę w nim udział. Cieszę się, bo lubię grać w spektaklach dla dzieci. Z radością pracuję w zawodowym teatrze. Lubię przychodzić na próby i pokonywać lęki. Dobrze czuję się wśród ekipy teatru. Wszyscy są mili i rozmawiają ze mną poważnie. Nie mogę się już doczekać premiery

– mówi Marta Stańczyk, która w spektaklu wcięli się w postać Eustachii, królowej planety Wenus.  

- Historyjki napisane i narysowane przez Martę w czasie pierwszego lockdownu, zafascynowały mnie natychmiast - przyznaje Justyna Sobczyk, reżyserka spektaklu. - Nie mogłam uwierzyć, że na swoje bohaterki wybrała dwie zakonnice, symbolicznie najbardziej zamknięte na świat zewnętrzny figury kobiece. Jest w tych historyjkach prostota, zdecydowanie, działanie i zachwyt różnorodnością świata! To, jak Marta widzi świat, jest mi bliskie, jest dla mnie inspirujące, zabawne i otwierające.

Fabuła „Królestw” jest pretekstem do uważnej obserwacji naszej planety, dostrzegania potrzeb i różnorodności jej mieszkańców. Przedstawienie będzie dostosowane do potrzeb osób o różnych wrażliwościach, w tym ze spectrum autyzmu. Podczas wizyty w teatrze widzowie będą mogli skorzystać z pokoju rozładowania napięcia i wyregulowania emocji/ pokoju wyciszeń. Natomiast przed przedstawieniem - skorzystać z „Przewodnika po spektaklu”, który pozwoli przygotować się do wizyty w teatrze.

Szczegóły na stronie Teatru Lalek Guliwer.