null

Leśmian razy cztery! Klechdy sezamowe w Lalce

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Scena ze spektaklu "Rybak i Geniusz" - dwójka aktorów z lalkami i młody człowiek grający na wiolonczeli
"Rybak i Geniusz" | Autor: Marta Ankiersztejn

W Teatrze Lalka koniec listopada upłynie pod znakiem Festiwalu Leśmianowskiego, czyli prezentacji “Klechd sezamowych”. Spektakle z tekstami z początku XX wieku to propozycja dla najmłodszej publiczności oraz dla dorosłych ceniących poezję i teatr. Po każdym spektaklu odbędą się warsztaty teatralne.

Daleko, daleko, za górą, za rzeką, za zielonym borem, za modrym jeziorem, w pobliżu rozstaju, w sąsiedztwie ruczaju stał niegdyś pałac...

Bolesław Leśmian napisał “Klechdy sezamowe” w 1913 roku. Zainspirowany baśniami arabskimi, postanowił opowiedzieć je na nowo, nadając im własny, niepowtarzalny styl. Klechdy zachwycają kolejne pokolenia pięknem oryginalnego języka i poetycką aurą opowiadania.

Poeta opowiada historie zwykłych ludzi, potężnych sułtanów oraz fantastycznych istot. Wszystkie  baśnie są opowieściami o sprawczej mocy ufnego serca, o cudownym odwróceniu losu, o tajemnicy zapisanej w przyrodzie - ukrytej przed ciekawością człowieka.

Podczas Festiwalu Leśmianowskiego będzie można obejrzeć cztery baśnie z tego zbioru:

Wszystkie Klechdy opowiadane są  w kameralnej przestrzeni, na  wschodnich dywanach przez Anetę i Wojciecha Pałęckich, a towarzyszy im wykonywana na żywo muzyka Grzegorza Turnaua. 

Po każdym spektaklu odbędą się warsztaty teatralne, “inspirujące do tworzenia własnego domowego teatru z przedmiotów codziennego użytku”.