null

52 lata! Urodzinowy miesiąc Teatru STUDIO

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Luty w Teatrze STUDIO to miesiąc świętowania jubileuszu. Działalność artystyczna tej warszawskiej sceny - jednej z najważniejszych scen eksperymentalnych w Polsce - trwa już 52 lata. W urodzinowym miesiącu Teatr STUDIO ma w repertuarze aż 18 spektakli. Jest w czym wybierać!

Historia Teatru STUDIO

W roku 1945 w podziemiach kamienicy przy ulicy Marszałkowskiej 8 rozpoczęła działalność scena należąca do Miejskich Teatrów Dramatycznych. Funkcjonowała pod różnymi nazwami, między innymi jako Teatr Dzieci Warszawy i Teatr Młodej Warszawy. W roku 1955 pod nazwą Rozmaitości została przekazana jako scena filialna nowo utworzonemu Teatrowi Klasycznemu z siedzibą w północnym narożniku Pałacu Kultury i Nauki. W roku 1971 stanowisko dyrektora Teatru Klasycznego objął scenograf, reżyser i malarz, teoretyk teatru, Józef Szajna. Postanowił przekształcić instytucję w scenę studyjną, eksperymentalną, otwartą na poszukiwania formalne. Z początkiem roku 1972 scena przy ulicy Marszałkowskiej 8 zaczęła funkcjonować samodzielnie jako Teatr Rozmaitości. Scena w Pałacu Kultury i Nauki 1 lutego 1972 roku zmieniła nazwę na Teatr Studio.

Urodzinowy repertuar

W lutowym repertuarze Teatru STUDIO znalazł się m.in.: „horror przyrodoleczniczy” Olgi Tokarczuk „Empuzjon” w reżyserii Roberta Talarczyka„Berlin Alexanderplatz” w reżyserii Natalii Korczakowskiej, „Byk” –wspólna produkcja Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha, „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. 

Trwają próby do autorskiego projektu „Piękny początek” Roba Wasiewicza z dramaturgią Darii Sobik. To druga realizacja tego artysty, aktora, tancerza i reżysera w rodzimym teatrze. 13 lutego rozpoczną się próby do premierowego „Serca ze szkła. Musicalu zen”. Będzie to spektakl muzyczny, w którym baśniowa rzeczywistość Andersena zderza się z konkretem realnych biografii dwojga uznanych artystów, ojca i córki – Jana Peszka i Marii Peszek.

Urodzinowy prezent

Z okazji urodzin Teatru STUDIO – niespodzianka. Dziś i jutro bilety na wszystkie spektakl repertuarowe (z wyjątkiem przedstawień gościnnych) można kupić z rabatem 52%. Warto skorzystać.