null

Teatralna wersja reportażu. Premiera w STUDIO

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Scena ze spektaklu "Polowanie na osy"
Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie | Autor: Natalia Kabanow

W Teatrze Studio dziś długo oczekiwana premiera - “Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie” - na podstawie reportażu Wojciecha Tochmana. Książka i spektakl przypominają jedną z najgłośniejszych zbrodni z lat 90. Sztukę wyreżyserowała Natalia Korczakowska.

Razem z zespołem STUDIO, reżyserka i dyrektorka artystyczna Natalia Korczakowska tworzy spektakl na podstawie opowieści dokumentalnej Wojciecha Tochmana, która podważa stereotypowe myślenie o osobach znienawidzonych i wyłączonych ze społeczeństwa. Opowieść o skazanej na dożywocie w latach 90. Monice O. to studium podstawowych wartości społecznych: wolnej woli, osobistej wolności i roli mediów, które podążają za emocjami tłumu i mają narzędzia do symbolicznej egzekucji.

Więcej o spektaklu “Polowanie na osy” można przeczytać na stronie Teatru STUDIO.

Hanna Krall mówi, że reporter się nigdy nie gorszy, jego organizm nie produkuje enzymu zgorszenia (...) Można to różnie rozumieć, na przykład tak, że reporter we wszystkim, co robią ludzie, widzi tylko ludzi. Moja książka i spektakl Natalia Korczakowska po 27 latach stawiają Monikę w nowym świetle. Wyciągamy z jej rąk kij bejsbolowy.

- mówił w jednym z wywiadów Wojciech Tochman, reportażysta, autor książki “Historia na śmierć i życie”.

Teatr od kuchni

STUDIO zaprasza na cykl rozmów z twórcami i twórczyniami w wybranych dla widzów zakątkach teatru lub w ich ulubionych przestrzeniach.

Tym razem znajdujemy się w trakcie prób spektaklu „Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie” w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Spektakl to historia o wymiarze uniwersalnym. Reżyserka tematem zbrodni i kary zajmuje się od początku swojej pracy artystycznej. System opresji, kontroli i egzekucji publicznej pojawił się już we wcześniejszych realizacjach reżyserki, m. in.: w „Elektrze” według Eurypidesa, „Pasażerce” Zofii Posmysz. Spektakl jest kontynuacją jej zainteresowań tym tematem.

Rozmowę z Wojciechem Tochmanem, reżyserką Natalią Korczakowską i Justyną Domasłowską Szulc z Fundacji Dom Kultury przeprowadził Michał Fajbusiewicz, ikona polskiego dziennikarstwa kryminalnego, autor Magazynu Kryminalnego 997.

Scena ze spektaklu "Polowanie na osy"
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Scena ze spektaklu "Polowanie na osy"
Scena ze spektaklu "Polowanie na osy"
Scena ze spektaklu "Polowanie na osy"
Scena ze spektaklu "Polowanie na osy"