null

Chciała zapomnieć – premiera w Teatrze Żydowskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie
22.05.2024 19:00 - 22.05.2024 20:30
Teatr Żydowski, ul. Senatorska 35
Czarno-białe zdjęcie, dwie kobiety, starsza i młodsza, na tle osiedla
Alina Świdowska i Adina Blady-Szwajger

Teatr Żydowski zaprasza na swoją najnowszą premierę – spektakl “Chciała zapomnieć” w reżyserii Karoliny Kirsz. Sztuka powstała na podstawie wspomnień aktorki Aliny Świdowskiej o jej matce, Adinie Blady-Szwajger.

Córka, która próbuje zrozumieć matkę – ocalałą z Zagłady bohaterkę. Ma do dyspozycji jej wydane po latach wspomnienia. I teatr. Bo jest aktorką. Tą matką była lekarka z warszawskiego getta, Adina Blady-Szwajger. Córką jest Alina Świdowska, aktorka Teatru Żydowskiego. 

W bardzo osobistej wypowiedzi raz to mówi głosem Adiny, raz Aliny, prowadzi dialog, jakiego w ich życiu nie było. Było za to wiele tajemnic i przemilczeń. Marek Edelman pisał:

Jako lekarka i jako człowiek Adina Blady-Szwajger przeżyła zagładę getta warszawskiego, przeżyła zagładę jego dzieci. Żyła wspólnym życiem ze swoimi małymi pacjentami i była świadkiem ich śmierci. Inaczej niż wielu innych towarzyszyła umieraniu każdego dziecka osobno i umierała po wielokroć, z każdym z nich. Także wtedy, gdy poddała się wewnętrznemu nakazowi wybrania dla swoich podopiecznych lepszej śmierci – we śnie, zamiast okrutnej – w komorze gazowej

Miała 22 lata, kiedy wybuchła wojna, była studentką wydziału lekarskiego UW. Nie mogła wiedzieć, bo skąd, że wkrótce będzie zdawać egzamin z „nadludzkiej medycyny”.

Więcej informacji na stronie Teatru Żydowskiego.

 

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia