null

W setną rocznicę urodzin Szymona Szurmieja

Drukuj otwiera się w nowej karcie
plakat wydarzenia przedstawiający rysunkową postać Szymona Szurmieja
Autor: Andrzej Pągowski

18 czerwca 1923 roku w Łucku urodził się Szymon Szurmiej. W związku z tą okrągłą rocznicą zespół Teatru Żydowskiego wraz z dyrektorką Gołda Tencer zapraszają na wieczór pełen wspomnień. Będą opowieści bliskich o Szymonie Szurmieju, będzie muzyka i śpiew, będzie zabawnie i wzruszająco.

Szymon Szurmiej był aktorem, reżyserem, działaczem społeczności żydowskiej, wieloletnim dyrektorem Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Zmarł 16 lipca 2014 roku w Warszawie, z którą był związany przez kilkadziesiąt lat. W 2004 roku został mu nadany tytuł honorowego obywatela miasta stołecznego. 

W niedzielę 18 czerwca minie dokładnie sto lat od urodzin Szymona Szurmieja. Z tej okazji w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa odbędzie się wyjątkowy koncert:

powspominamy, pośpiewamy, pożartujemy. Nie zabraknie bliskich i przyjaciół niezapomnianego dyrektora Szurmieja 

Plakat zapowiający koncert “Dla Szymona” zaprojektował Andrzej Pągowski. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

O historii Teatru Żydowskiego w Warszawie i o wieloletnim dyrektorze, Szymonie Szurmieju, można przeczytać na stronie teatru.