null

Wyjątkowa premiera w Teatrze Żydowskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie
spektakl, scena zbiorowa - aktorki i aktorzy w ruchu, biało-czarna scenografia przypominająca wnętrze kościoła
Teatr Żydowski, Księga Raju | Autor: Natalia Kabanow

Już dziś (3 lutego) polska prapremiera „Dus buch fyn Gan Ejdn / Księga Raju” - nowego spektaklu w Teatrze Żydowskim. Sztuka, którą zaadaptował i wyreżyserował Damian Josef Neć, zostanie wystawiona w języku oryginału, czyli w jidysz.

„Księga Raju” wydana przez Icyka Mangera w 1939 roku jest powieścią, która na stałe weszła do kanonu literatury jidysz i opowiada o tęsknocie za miejscem utraconym.

Jest jak piękny sen. Manger we właściwym sobie stylu łączy humor, polski folklor oraz wątki z Tanachu i Kabały, a także dobiera motywy ze swojej wcześniejszej twórczości. Wiele postaci wydają się być powracającymi gośćmi z uniwersum jego poezji.

- czytamy na stronie Teatru Żydowskiego. Spektakl będzie grany w języku jidysz z napisami po polsku.  

W naszym pierwszym polskim wystawieniu „Dus buch fyn Gan Ejdn / Księga Raju” w jidysz zależeć nam będzie na wydobyciu piękna mangerowskiego stylu oraz wykreowaniu makrokosmosu, który umożliwi widzom zgłębienie uniwersalnego, ale nieznanego szerszej publiczności świata Mangera”

– opowiada reżyser i dramaturg spektaklu Damian Josef Neć, który jest również autorem adaptacji „Dus buch fyn Gan Ejdn / Księga Raju”. 

Ważnym elementem inscenizacji jest muzyka Sławomira Kupczaka i jego nowe aranżacje do wierszy zapisanych w „Księdze Raju”. Scenografia Zbigniewa Libery nawiązuje do przestrzeni rozległych dóbr Króla Dawida, szeroko opisywanych w powieści.