null

Timeless - nowe spojrzenie na historię kina

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Grafika zapowiadająca festiwal Timeless - błękitne tło, kolaż z czarno-białymi zdjęciami przedstawiającymi twarz kobiety
Timeless Film Festival Warsaw

Osiem festiwalowych dni, prawie trzysta seansów, 130 filmów pełnometrażowych i 80 krótkich metraży z 31 krajów złoży się na program Timeless Film Festival Warsaw. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbędzie się w dniach 8-15 kwietnia. Festiwal Timeless jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawy.

Timeless Film Festival Warsaw (TFFW) oferuje nowe spojrzenie na historię kina, łącząc staranną selekcję z dopracowaną opowieścią o filmach i twórcach.

Ideą festiwalu jest ponowne odkrywanie ponadczasowych dzieł w dwóch znaczeniach: pokazywanie odnowionych cyfrowo filmów, które polscy widzowie mogą znać, ale nie widzieli ich na dużym ekranie z kopii wysokiej jakości oraz wprowadzenie do polskiego obiegu kulturalnego nowej klasyki, czyli filmów i artystów, którzy w polskiej świadomości nie mieli szansy zaistnieć, a są ważnymi bohaterami światowej rozmowy o kinie.

Niezwykle ważne dla idei festiwalu będzie też prezentowanie odrestaurowanego dorobku polskiego kina i przypominanie twórczości wybitnych polski mistrzów, połączone ze spotkaniami z twórcami dzieł, które tworzyły historię polskiego kina. 

TFFW chce łączyć ogień i wodę: prezentować kanon i podawać go w wątpliwość, pokazywać prestiżowe filmy i negocjować miejsce dla nowych twórców, łączyć kino polskie ze światowym kinem artystycznym. 

Wybrane sekcje festiwalu: 

  • Premierowe pokazy zrekonstruowanych cyfrowo polskich filmów połączone z rozmowami z twórcami; 
  • 100 rocznica urodzin Stanisława Różewicza – przegląd odrestaurowanych cyfrowo filmów reżysera; 
  • Klasyka polskiej i światowej animacji: Piotr Kamler  
  • Odrestaurowane polskie dokumenty i historia polskiej awangardy; 
  • Pokazy rocznicowe. W 2024: „Okno na podwórze”, „Amadeusz” z muzyką na żywo, 50-lecie „Chinatown”, „Pulp Fiction”,  
  • Z musicalami dookoła świata  
  • Mini-retrospektywy reżyserskie przybliżające filmy twórców nieznanych w Polsce (Michael Powell & Emeric Pressburger); 
  • Stare/Nowe: pokazy klasycznych filmów połączone z pokazem korespondujących z nimi filmów najnowszych; 
  • Spotkanie z opowieścią: premiera książki o kinie/przekłady książki kinie: „Cinema Speculation” Quentina Tarantino połączona z pokazami omawianych filmów; 
  • Pokazy specjalne i pokazy dokumentów o kinie. 

Festiwalowe pokazy będą się odbywać w czterech warszawskich kinach: Muranów, Iluzjon, Atlantic i w Kinie Syrena w Muzeum Warszawy. W programie także koncerty filmowe - w Muzeum POLIN i Filharmonii Narodowej – i specjalne wydarzenie, czyli film “Amadeus” Miloša Formana z muzyką na żywo. 

Nowemu wydarzeniu w kalendarzu warszawskich wydarzeń kulturalnych towarzyszy podcast poświęcony sztuce filmowej. Przy mikrofonie: Patrycja Mucha i Sebastian Smoliński, dyrektorzy artystyczni Timeless Film Festival Warsaw.