null

TISZ 2022 – Festiwal Żydowskiego Jedzenia w Muzeum POLIN

Drukuj otwiera się w nowej karcie
12.10.2022 10:00 - 16.10.2022 20:00
Kolorowa grafika z ludzkimi postaciami w stylizowanym pejzażu.
TISZ 2022 | Autor: Aleksandra Jasionowska

Piąta edycja TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia odbędzie się pod hasłem WĘDRÓWKA. Uczestnicy podążą śladami migracji i przeprowadzek, prześledzą szlaki, którymi wędrują ludzie, a wraz z nimi jedzenie i przepisy kulinarne. Sprawdzą, które potrawy zniknęły, a które wracają, bogatsze o to, co się z nim stało podczas podróży po świecie.

W festiwalu wezmą udział eksperci od kuchni żydowskiej, zarówno teoretycy jak i praktycy, z Polski i zagranicy. Porozmawiają o jedzeniu, jako środku wyrazu tego, kim jesteśmy, co jest dla nas ważne i co przypominają nam potrawy, które zapamiętujemy. Tegoroczna edycja TISZ Festiwalu będzie okazją do zastanowienia się też nad tym, co jest lokalne, a co niedawno przybyło do naszej kuchni.

Ostatni czas pokazuje, że przeprowadzka nie zawsze jest skutkiem świadomego planowania – często jest wymuszona nagłymi zmianami i sytuacją geopolityczną, a to co z ludźmi wędruje, to między innymi smaki wyniesione z domu. Podczas TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia będzie można prześledzić jak potrawy przemieszczają się razem z ludżmi, jak zadomawiają się w nowym otoczeniu i czasem powracają do miejsca, skąd wyruszyły.

Festiwal Żydowskiego Jedzenia na stronach Muzeum POLIN

Sprawdź lokalizację na mapie