Miasto kobiet w TR Warszawa

19.12.2023 19:00 - 19.12.2023 21:00
TR Warszawa, Marszałkowska 8
Amstrakcyjna grafika w dwóch odcieniach różu, geometryczne kształty
Miasto kobiet

TR Warszawa zaprasza na swój najnowszy spektakl - Miasto kobiet w reżyserii Emmy Hütt. Premiera odbędzie się 20 października.

Emma Hütt, laureatka nagrody Debiut TR, studiująca w Instytucie Teatrologii Stosowanej w Gissen, młoda reżyserka z Berlina, sięga po „Księgę o Mieście Pań” Krystyny de Pizan i tworzy swój własny mit, odkrywając coś tylko pozornie przestarzałego – średniowieczne świadectwo feministycznej samowoli.

Krystyna de Pizan napisała „Księgę o Mieście Pań” w 1405 roku i jako pierwsza z taką mocą zakwestionowała obraz świata konstruowany i zdominowany przez mężczyzn oraz dała kobietom ich herstorię – dekonstruując stereotypy na temat kobiet i opierając się na przykładach postaci historycznych. Nawoływała również do stworzenia fikcyjnego, utopijnego miasta, budując je za pomocą języka i narzędzi do walki o samostanowienie kobiet.

Reżyserka wraz z zespołem uruchamiają w spektaklu figurę autorki, która siedzi w domu i
wyobraża sobie trzy boginie ukazujące jej drogę do świata, który nie dąży do niszczenia
innych. Wyobraża sobie budowanie twierdzy, w której będą bezpieczne. Kto może zbudować takie miejsce i dla kogo? Jak nie wpaść w te same pułapki, w które wpada patriarchat? Czekać na kolejną rewolucję? Szukać przyjemności w próbach przetrwania? Odwrót czy walka? Zależy nam, by sprawdzić co innego chcemy i możemy opowiedzieć.

Źródło: TR Warszawa