null

Wystawa Marii Prymaczenko dłużej nad Wisłą

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
obraz Mariji Prymaczenko
Praca Marii Prymaczenko

Dobre wieści z Muzeum Sztuki Nowoczesnej! Wystawę “Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” można będzie oglądać dwa tygodnie dłużej, czyli do połowy lipca. Ekspozycję w Pawilonie nad Wisłą odwiedziło ją ponad 25 tysięcy osób.

Wystawa “Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” zostanie przedłużona o dwa tygodnie i zakończy się 14 lipca. 

W związku z dużym i nieustającym zainteresowaniem, 89 barwnych gwaszy jednej z najpopularniejszych ukraińskich artystek zostanie z widzkami i widzami dłużej. 

Wystawa przygotowana przez kuratora Szymona Maliborskiego, we współpracy z ukraińskim kolekcjonerem Eduardem Dymszycem, jest ostatnią ekspozycją MSN-u w obecnej lokalizacji. Kolejne wystawy odbędą się już w nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przy ulicy Marszałkowskiej 103, której otwarcie jest zaplanowane na 25 października. 

 Niezwykła ukraińska artystka

Marija Prymaczenko (1909–1997) jest ikoną sztuki ukraińskiej. Jej dorobek współtworzy dziedzictwo kulturowe Ukrainy. Wystawa „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja twórczości artystki. Pokazywane na niej gwasze z lat 1982–1994 pochodzą z prywatnej kolekcji Eduarda Dymszyca i jest to wybór spośród setek stworzonych przez artystkę prac.     

Rozpoznawalny styl Marii Prymaczenko to dekoracyjna linia, płaska i intensywna plama barwna. Istotnym czynnikiem mającym także transformacyjną moc jest język – Prymaczenko do swoich prac dodaje krótkie poetycko-opisowe tytuły, które rozszyfrowują niekiedy treść obrazów lub są dedykacjami lub życzeniami, a także przetworzonymi cytatami z ludowych pieśni. Wspomniany w tytule wystawy ogród reprezentuje naturę, która harmonijnie współistnieje z człowiekiem i dzięki jego pracy obdarza wszystkich swoją obfitością, a tygrys jest symbolem tego, co tajemnicze, fantazyjne i dzikie (Wszedł tygrys do sadu i zachwyca się, że jabłonie obrodziły, jabłek zatrzęsienie). Może też wskazywać na podejmowane próby znalezienia reprezentacji dla tego, co niebezpieczne.

Wydarzenie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W związku z tym MSN wprowadzilło zmianę w systemie sprzedaży biletów weekendowych.