null

Ukraińskie kino w Warszawie - już po raz ósmy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na turkusowym tle słoneczniki, których łodygi mają kształt stalowych umocnień używanych podczas wojny, a płatki przypominają pociski. Napis: 8. Ukraina! Festiwal Filmowy
Autor: Alina Potemska

Rusza właśnie sprzedaż biletów na Ukraina! 8. Festiwal Filmowy, który odbędzie się w Warszawie w dniach 18-24 października. Pokazanych zostanie ponad 60 filmów, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane. Ukraińskie filmy będą też dostępne na platformie vod.warszawa.pl.

Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie organizatorów międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. Ukraina! Festiwal Filmowy zawita w stolicy już po raz ósmy. Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu stolicy.

Na tegoroczny festiwal złożą się między innymi sekcje: OBLICZA UKRAINY, RETROSPEKTYWY: KINO NIEPODLEGŁOŚCI, WIELKI GŁÓD, ANDRZEJ WAJDA PO UKRAIŃSKU, oraz KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY. W tym roku po raz pierwszy zostaną przyznane nagrody dla najlepszego filmu fabularnego i dokumentalnego, wyłonione przez jury. Nowością będzie również sekcja U!FF DOSTĘPNA - część filmów zostanie przygotowana z audiodeskrypcją i napisami oraz pętlą indukcyjną dla osób niesłyszących.

Po raz trzeci podczas U!FF odbędzie się konkurs na najlepszy film krótkometrażowy. To doskonała okazja do prezentacji młodych, niezależnych twórców, którzy związani są z polską i ukraińską kinematografią. Do udziału w konkursie zgłoszonych zostało 218 filmów, z których zakwalifikowało się do selekcji 195. Ostatecznie do konkursu wybrane zostały 23 filmy, które zostaną zaprezentowane w Kinotece w czasie festiwalu. 

Po projekcjach filmowych będą się odbywać spotkania z twórcami. Festiwal odwiedzi około 40 gości z Ukrainy i Polski. Jak zwykle festiwalowi będą towarzyszyć debaty, wystawy, warsztaty. 

Karnety na warszawską odsłonę festiwalu można kupić w aplikacji Going i w kasie Kinoteki, a bilety na poszczególne seanse – w kasach i na stronie kin: www.kinoteka.pl oraz www.kinoamondo.pl.  

Więcej informacji na stronie Ukraina! Festiwal Filmowy.