Ukraińskie kino już po raz siódmy nad Wisłą

Autor: Alina Potemska

Ukraina! 7. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 21-29 października 2022 r w warszawskiej Kinotece. Tegoroczna edycja zagości również w największych miastach Polski, a od 1 do 14 listopada także online na platformie VOD Warszawa.

UKRAINA! Festiwal Filmowy to jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce. W tym roku pokazanych zostanie ponad 50 filmów, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a zarazem najlepsze, nagradzane na festiwalach filmy, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich lat.

Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. Festiwal od 2016 roku kieruje uwagę widzów na tę niezwykle bogatą kinematografię, która jest ponownie zagrożona po ataku Rosji. Od lutego 2022 roku zorganizowaliśmy ponad 100 pokazów charytatywnych w całej Polsce, z których cały dochód przekazaliśmy na pomoc Ukrainie.

Festiwalowi będą towarzyszyć spotkania z twórcami filmowymi po projekcjach filmów, a także debata: “Kobiety filmu w Ukrainie” – spotkanie z ukraińskimi twórczyniami filmowymi oraz ekspertkami i ekspertami, pokaz animacji dla dzieci – bajki i zabawy z animatorami dla najmłodszych widzów, koncert ukraińskiego zespołu oraz wystawa rysunków Anatolija Ljutjuka, byłego działacza antysowieckiego, dziś mnicha żyjącego wśród ludzi, a także artysty.