null

Uliczna galeria: Wolna Ukraina

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Rafał Motyl

Na chodniku wzdłuż ul. Belwederskiej, naprzeciwko Ambasady Federacji Rosyjskiej, powstała uliczna galeria Wolna Ukraina. Można tam oglądać prace artystyczne nawołujące do zakończenia wojny w Ukrainie oraz wielkoformatowy napis Cлава Україні.

Inspiracją do powstania galerii stała się berlińska East Side Gallery oraz uliczna twórczość zaangażowana, ewoluująca w Polsce od lat 80. To także działanie, które wpisuje się w bieżącą komunikację antywojenną i wykorzystuje atrakcyjność sztuki ulicznej, chętnie komentowanej i udostępnianej w mediach społecznościowych. Twórcą pomysłu i koncepcji powstania galerii jest Aleksander Kobecki, a inicjatorami warszawscy radni: Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska, Marcin Rolnik oraz Sławomir Potapowicz. Kuratorem wystawy został dr hab. Arkadiusz Karapuda.

Artyści zainteresowani prezentowaniem swoich prac w ramach ulicznej galerii Wolna Ukraina mogą zgłaszać się do Stołecznej Estrady (estrada@estrada.com.pl). Organizatorzy pozostawiają dowolność w wyrazie artystycznym, zastrzegając, że mogą odmówić wydania zgody na realizację koncepcji wulgarnych lub obrazoburczych.