null

Ulubiona Księgarnia Warszawy - zgłaszajcie swoje typy!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na fioletowym, lekko cieniowanym tle napis Zgłoś księgarnię!
Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023

Ruszyła nowa edycja konkursu „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. W tym roku każdy i każda może zgłosić księgarnię do tego tytułu, a potem wziąć udział w głosowaniu. Zgłoszenia księgarń przyjmujemy do 17 września.

Warszawianki i warszawiacy od trzech lat wybierają swoje ulubione księgarnie niezależne, które tworzą niepowtarzalny klimat stolicy i są lokalnymi centrami kultury. W tym roku konkurs „Ulubiona Księgarnia Warszawy” zmienia się. W nowej odsłonie składa się z kilku etapów – pierwszy to zgłaszanie księgarń. Nowością jest także powołanie komisji konkursowej, która wskaże nominacje w czterech kategoriach, a także przyzna nagrodę specjalną. Zwycięzcy otrzymają tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023” oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 75 tys. złotych. 

Jak zgłosić księgarnię?
Na zgłoszenia księgarń do konkursu czekamy od 10 sierpnia do 17 września. Propozycje należy przesłać za pośrednictwem specjalnego formularza online.

Co dalej? Nominacje i głosowanie 
Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa nominuje księgarnie w czterech kategoriach (max 7 w każdej kategorii): kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia ogólnoasortymentowa oraz księgarnia specjalistyczna. Jury weźmie pod uwagę ich działalność w ostatnich 12 miesiącach według następujących kryteriów: zaangażowanie pracowników i znajomość oferty książkowej, kulturotwórcza rola księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń), spójność z wartościami wpisanymi do polityki kulturalnej Miasta. Po ogłoszeniu nominacji rozpocznie się głosowanie mieszkańców w plebiscycie online (od 13 października do 26 listopada).  

Komisja konkursowa
Nowy regulamin oddaje głos ekspertkom i ekspertom. Do zadań komisji konkursowej należy nominowanie księgarń do nagrody w czterech kategoriach, nadzór nad prawidłowym przebiegiem konkursu, wybór najciekawszych opinii o księgarniach, przyznanie nagrody specjalnej.

Wydarzenia towarzyszące konkursowi
W ramach tegorocznej edycji nagrody w stołecznych księgarniach i antykwariatach odbędą się różnorodne wydarzenia kulturalne, m.in. spacer, gra literacka, warsztaty i spotkania autorskie. Projekty zbierał Staromiejski Dom Kultury, który przygotuje również uroczysty finał konkursu w grudniu. 
Harmonogram wydarzeń

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody „Ulubiona Księgarnia Warszawy” jest miasto stołeczne Warszawa. Partnerzy konkursu to: Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie.