Jeden z największych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, uhonorowany tytułem Warszawskiego twórcy (2. edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy) 8 listopada kończy 98 lat. Kłaniamy się nisko!
Jest pisarzem, scenarzystą, reportażystą i dramaturgiem. Jego książki "Nowolipie", "Nikt nie woła" czy "Toast" kochają czytelnicy wielu pokoleń. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się też jego opowiadania i dzienniki.
Książki Józefa Hena zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. Kilkanaście jego powieści i opowiadań doczekało się ekranizacji (m.in "Krzyż Walecznych", "Bokser i śmierć"). W 2009 roku Józef Hen otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy dla "Warszawskiego twórcy".
W tym roku przypada 30. rocznica wydania powieści Hena "Nowolipie. Najpiękniejsze lata". Tak pisał o niej Timothy Snyder:
Nie ma i nigdy nie będzie porównywalnego tekstu pokazującego żydowski świat przedwojennej Warszawy, który z takim bogactwem szczegółu i literackim pięknem rejestrowałaby okres dzieciństwa. Książkę Hena trzeba smakować, hołubić – i zachować na zawsze
30. rocznica wydania "Nowolipia" została uczczona spotkaniem z Józefem Henem podczas tegorocznego festiwalu Warszawa Singera. Było to pierwsze spotkanie autorskie pisarza po bardzo długiej przerwie spowodowanej pandemią.
8 i 9 listopada w Żydowskim Instytucie Historycznym odbywa się konferencja naukowa online zatytułowana "Polska Józefa Hena". Twórczość pisarza prezentowana jest z dwóch perspektyw: literaturoznawczej i filmoznawczej.