null

Urodziny Pragi w Muzeum

Drukuj otwiera się w nowej karcie
10.02.2023 17:00 - 21.02.2023 20:00

Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza do wspólnego świętowania 375. urodzin Pragi. Urodziny to prawie dwa tygodnie wspólnej celebracji w kilkudziesięciu punktach dzielnicy.

Urodziny Pragi to coroczna impreza zainicjowana kilkanaście lat temu przez praskie społeczniczki i społeczników. Symboliczne urodziny Pragi wypadają 10 lutego. To wtedy, w 1648 roku, król Władysław IV podpisał formalny akt nadania Pradze praw samodzielnego miasta. W tym roku mija 375 lat od tego historycznego wydarzenia.

Kulminacja obchodów Urodzin Pragi przypadnie na weekend 10-12 lutego. Do Muzeum Warszawskiej Pragi zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej, otwarte warsztaty, podczas których będzie można spróbować swoich sił w kaligrafii, naśladując liternictwo i styl, w jakim królewscy urzędnicy sporządzili akt nadania praw miejskich, a także przygotować kolorowe pop-upy z praskimi motywami czy wziąć udział we wspólnym haftowaniu praskiego sztandaru.
Będzie też okazja do przyjrzenia się uważniej faksymile nadania Pradze praw miejskich – bardzo dokładnej kopii dokumentu, które Muzeum prezentuje na wystawie oraz przeanalizowania zapisów tego przywileju.
 
Wejście na wszystkie wydarzenia Muzeum Warszawskiej Pragi w ramach Urodzin Pragi jest bezpłatne.
Na wybrane zajęcia obowiązują zapisy pod adresem mailowym urodzinypragi@gmail.com
 
Wydarzenia związane z urodzinami Warszawskiej Pragi organizuje także Urząd Dzielnicy Praga-Północ.

Sprawdź lokalizację na mapie