Ten weekend spędzamy na urodzinach Starówki!

Czarno-białe zdjęcie przedstawiające Rynek Starego Miasta w Warszawie, pełen ludzi, w wiosenny lub letni dzień.
Starówka | Autor: Edward Hartwig

30 stołecznych instytucji kultury połączyło siły, by zorganizować huczne 70. urodziny Starówki. Przez cały weekend na Starym Mieście i w okolicach odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń - koncerty, spacery, warsztaty artystyczne, gry miejskie, spotkania, wystawy, pokazy filmowe, potańcówki, rodzinny piknik i wiele innych atrakcji. Spotkajmy się na Starówce!

W tych dniach Stare Miasto odkryje swoje tajemnice, niedostępne na co dzień zakamarki, otworzy ukryte w podwórkach ogrody. Stołeczne instytucje przygotowały 70 wydarzeń, zarówno dla dorosłych, dzieci i całych rodzin. Znajdą tu coś dla siebie osoby twórcze i kreatywne, żądne wiedzy i gotowe do wspólnej zabawy.

Idea Urodzin Starówki jest bardzo prosta: wspólne spędzenie czasu i celebrowanie wyjątkowości tej dzielnicy.

W sobotni wieczór odbędzie się wyjątkowy koncert w wykonaniu Marcin Masecki Big Band. Na scenie 29. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce zabrzmi „Suita jubileuszowa”. Składają się na nią najbardziej wybuchowe i celebracyjne kompozycje Maseckiego, m.in fragmenty z jego trzech symfonii, koncertu fortepianowego oraz licznych polonezów. Suitę wieńczy premiera nowego utworu napisanego dla Starówki pod tytułem „Chodźcie wszyscy na Starówkę”.

Wzniesione z ruin

Po koncercie na Rynku Starego Miasta rozpocznie się projekcja plenerowa zapisów kronik filmowych ukazujących Warszawę w trzech odsłonach: przedwojenną, po II wojnie i w okresie odbudowy. To przejmujący dokument wzbudzający dużo emocji wśród widzów. Archiwalne zdjęcia z czasów odbudowy Starówki można też obejrzeć online, na stronie Muzeum Warszawy.

Przy wspólnym stole

Niedzielę, czyli trzeci dzień urodzin Starówki, rozpocznie specjalne śniadanie, na które zapraszają staromiejscy restauratorzy.

Jeśli mieszkasz na Starym Mieście bądź w okolicy – przyjmij zaproszenie do sąsiedzkiego poczęstunku. Spotykamy się przy wspólnym Stole przed Muzeum Warszawy!

Pełny program urodzinowych wydarzeń oraz mapę z zaznaczonymi miejscami, w których będą się odbywać, można znaleźć na stronie www.urodzinystarowki.pl.