null

Uteri Migrantes – 21. Ciało/Umysł

Drukuj otwiera się w nowej karcie
13.10.2022 18:00 - 13.10.2022 19:00
Napisy w różnych kolorach na czarnym tle obok zdjęcia dwóch tancerzy.
21. Ciało/Umysł - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

Ciało/Umysł to jeden z najstarszych festiwali tańca współczesnego w Polsce, istnieje od 1995 roku. Konsekwentnie promuje niezależną, światową sztukę tańca ze szczególnym nastawieniem na dialog międzykulturowy, wspieranie empatii, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Prezentuje performanse, które zrywają ze standardowymi rozwiązaniami twórczymi, dialogują z dziedzictwem tej dziedziny sztuki oraz prowokują do myślenia.

Uteri Migrantes – Premiera polska / 60 min / STUDIO teatrgaleria

Czy macicom wypada wędrować?

Uteri Migrantes to piąty spektakl z serii Private Pieces. W tym cyklu choreografka eksploruje politykę kobiecego ciała, oscylując między tym, co prywatne a tym, co publiczne. Tym razem tematem, materią i główną bohaterką spektaklu jest macica potraktowana z dystansem, humorem, ale i troską. Autorka przygląda się temu organowi i całemu kobiecemu ciału przez pryzmat starzenia się.

Uteri Migrantes oznacza po łacinie „wędrujące macice”. Przez wieki macice stawiane były w centrum głównie męskich obserwacji, teorii i fantazji dotyczących nienormatywnych kobiecych zachowań, czyli wszystkiego tego, czego „nie wypadało” osobie płci żeńskiej robić, na przykład krzyczeć, głośno się śmiać lub wykonywać nietypowe gesty czy ruchy. Hitem wielu epok była wizja macicy jako żywego zwierzęcia, które powoduje rozmaite kobiece dolegliwości (takie jak wywracanie białek oczu, nienaturalne wykręcanie kończyn czy zachowywanie się w sposób zbyt emocjonalny i dramatyczny). Wszystkie powstałe koncepcje miały na celu kontrolę kobiet – ich sposobu życia i wyrażania siebie. Który sposób uwalniania się od historycznych i współczesnych stygmatów dotyczących macic i kobiecych ciał rezonuje w nas dziś najbardziej? Jak możemy napisać na nowo historię i upomnieć się o świat, który należy do nas i w którym jest nasz dom?

Więcej o spektaklu

Program 21. Festiwalu Ciało/Umysł

Sprawdź lokalizację na mapie