null

Virtuti Militari w Łazienkach Królewskich

Drukuj otwiera się w nowej karcie
01.12.2022 - 31.01.2023
Na białym tle, w ciemno fioletowej ramce, liść z 5 koronami na zakończeniach. Poniżej pod kreską tekst: "Łazienki Królewskie".
Łazienki Królewskie

Wystawa "Virtuti Militari" poświęcona jest najwyższemu i najstarszemu polskiemu odznaczeniu bojowemu. Prezentowane są na niej ordery z XIX i XX w., a także pamiątki związane z ich kawalerami.

W czerwcu 2022 r. przypadała 230. rocznica wprowadzenia Orderu Wojskowego, znanego dziś jako Order Wojenny Virtuti Militari. Jest to trzeci polski order, a drugi ustanowiony przez króla Stanisława Augusta, który był również jego pomysłodawcą. Odznaczenie stanowiło nagrodę za zwycięstwo w bitwie pod Zieleńcami, stoczonej 18 czerwca 1792 r. w wojnie polsko-rosyjskiej, prowadzonej w obronie Konstytucji 3 maja.

Virtuti Militari nierozerwalnie łączy się z niepodległościowymi dążeniami Polaków - od końca XVIII w. poprzez rozbiory, Księstwo Warszawskie, Królestwo Polskie, powstania narodowowyzwoleńcze aż do czasów II i III Rzeczypospolitej. Do dziś uznawane jest za jedno z najbardziej prestiżowych i cennych odznaczeń bojowych na świecie. W 230-letniej historii Virtuti Militari uhonorowano ponad 26 tys. osób.

Na wystawie prezentowane są ordery z XIX i XX w., przyznane za szczególne zasługi na polu bitwy, oraz pamiątki związane z ich kawalerami, w tym dokumenty i fotografie.

źródło: Łazienki Królewskie

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.