null

Fotograficzny portret Warszawy z lat 90.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Aleje Jerozolimskie, 1991 r. | Autor: M. Zielińska

Czas kontrastów, zmian i przełomów, najpełniej utrwalony na fotografiach. Ponad tysiąc zdjęć i filmów, zarówno profesjonalnych jak i amatorskich, przedstawiających stolicę sprzed trzech dekad, można zobaczyć na nowej wystawie w Muzeum Warszawy.

Wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” sięga do archiwów profesjonalnych fotografów, fotoreporterów, artystów, ale także do prywatnych rodzinnych albumów. Trzy dekady temu fotografia była powszechnym sposobem zapisu rzeczywistości. Miastem zawładnęły kolorowe reklamy, wyrosły szklane wieżowce, na ulicach obywał się wolny handel, szły nimi protesty i strajki.

W sześciu salach rozmieściliśmy ponad 1000 obiektów – zdjęć, filmów, pocztówek. Prezentujemy wiele oryginalnych materiałów: niewielkich odbitek, stykówek i projekcji slajdów. Dzięki temu fotografia jako przedmiot także stała się jednym z tematów wystawy. Części ekspozycji zostały nazwane hasłami pochodzącymi ze słownika fotografa. Odnoszą się jednocześnie do opisu rzeczywistości lat 90.: kolor, kontrast, narracja.

Na wystawie można zobaczyć prace uznanych fotografów i fotografek (Edward Hartwig, Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Anna Beata Bohdziewicz, Anna Musiałówna), młodych, rozpoczynających pracę w wolnych mediach (Maria Zbąska, Piotr Wójcik, Krzysztof Miller), artystów (Zofia Kulik, Paweł Althamer, Teresa Gierzyńska), fotografów prasowych (Kacper M. Krajewski, Anna Biała, Adam Marzec), filmowców i dokumentalistów (Marcel Łoziński, Krzysztof Kieślowski, Barbara Sass). Prezentowana jest też fotografia amatorska – zdjęcia z rodzinnych archiwów przesłane przez osoby, które odpowiedziały na zbiórkę zdjęć Warszawy lat 90.  

Fotografia w Muzeum Warszawy
Kolekcja fotografii jest jedną z największych w Muzeum Warszawy, liczy około 300 tys. obiektów. Dzięki darom i zakupom kolekcja regularnie powiększa się o nowe nabytki. Ostatnio do zbiorów trafiły prace współczesnych fotografów opowiadających o Warszawie: Antoniny Gugały, Rafała Milacha, Jędrzeja Sokołowskiego i Joanny Szpak-Ostachowskiej.

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Warszawy będzie otwarta dla zwiedzających od 20 października. Uzupełniają ją oprowadzania, debaty, warsztaty, lekcje muzealne i filmy.  

Zdjęcie mężczyzny przykładającego kolorowy okular do oka. Na biało tekst: "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.".