null

Warszawa miastem Fryderyka Chopina

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Konkurs Chopinowski, Festiwal „Chopin i jego Europa”, Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich, wystawy i recitale w Muzeum Fryderyka Chopina – w tym roku okazji do słuchania muzyki naszego wybitnego kompozytora jest wyjątkowo dużo.

Bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem muzycznym tego roku jest XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Ze względu na pandemię został przełożony z 2020 roku i odbywać się będzie w październiku 2021. W zakończonym właśnie etapie eliminacji do Konkursu, jury spośród ponad 150 pianistek i pianistów z całego świata wybrało 87 uczestników Konkursu głównego. Wśród nich znalazło się: 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu. Eliminacje obserwować można było na żywo w Internecie i w aplikacji mobilnej.

Uroczysta inauguracja Konkursu Chopinowskiego zaplanowana jest na 2 października, a przesłuchania konkursowe w dniach 3-20 października. Zwieńczeniem Konkursu będzie uroczysta gala wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów ‒ 21 października w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Miasto dotuje Konkurs kwotą 650 tys. zł, jest też fundatorem VI nagrody dla uczestnika finału (7 tys. euro) oraz wyróżnień (po 4 tys. euro każde) dla czwórki finalistów. Więcej informacji – na specjalnej stronie festiwalowej Chopin2020.pl

Z muzyką kompozytora spotkamy się już w sierpniu, na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Chopin i jego Europa”. Festiwal przygląda się twórczości Chopina przez pryzmat arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, którzy stanowili dlań twórcze inspiracje. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem „Tak daleko, tak blisko…”

Przez całe lato, już  62. sezon, trwają Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich. Koncerty realizowane są online, a spacerujący w Łazienkach mogą słuchać muzyki Chopina z głośników rozstawionych w głównych miejscach parku, w każdą niedzielę w południe. Relacje z koncertów dostępne są na stronie oraz na Facebooku.

Jednemu z najsławniejszych warszawiaków poświęcone jest nowoczesne i multimedialne muzeum. W zabytkowym Pałacu Ostrogskich podziwiać możemy ostatni fortepian kompozytora oraz rękopisy jego listów i kompozycji. Przez całe lato w Muzeum odbywają się koncerty, wystawy i inne wydarzenia poświęcone życiu i twórczości Fryderyka Chopina.