To jubileuszowy rok festiwalu Warszawa Singera. Od 26 sierpnia do 3 września w stolicy znów zagości kultura żydowska w najlepszym wykonaniu. Znamy już nazwiska gwiazd, które uświetnią ten wyjątkowy festiwal.
Kochani, robię wielki festiwal! Możecie zgłaszać swoje pomysły – ogłosiła pewnego dnia swoim kolegom Gołda Tencer, wówczas dyrektor generalna Fundacji Shalom oraz aktorka i reżyserka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Rzecz miała miejsce w trakcie przerwy spektaklu „Kamienica na Nalewkach” na początku 2004 roku, a więc jeszcze na długo przed tym, zanim ktokolwiek pomyślał, że Teatr Żydowski może zniknąć z Placu Grzybowskiego... A już w połowie października tego samego roku Plac Grzybowski zaroił się kolorowym tłumem artystów i gości 1. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Z czasem cztery dni festiwalowe zmieniły się w dziewięć, a zamiast 60 wydarzeń co roku odbywa się ich około 150
- czytamy na stronie Fundacji Shalom, która organizuje festiwal Warszawa Singera. Prace nad 20. edycją trwają, szczegółowy program nie jest jeszcze znany, ale organizatorzy uchylają rąbka tajemnicy, publikując pierwsze zapowiedzi.
Muzyka i śpiew
Wśród gwiazd, które uświetnią jubileuszowy festiwal, jest izraelska piosenkarka, kompozytorka i poetka, Achinoam Nini, która wystąpi na scenie Teatru Wielkiego w duecie z polską artystką, Anną Marią Jopek. Koncert w Synagodze Nożyków da nowojorski kantor, ulubieniec festiwalowej publiczności, Yaakov Lemmer, a na scenie na Placu Grzybowskim pojawi się izraelska grupa Light in Babilon. W planie są także koncerty w Teatrze Kwadrat – wystąpią m.in. Leszek Możdżer i Aga Zaryan.
Teatralna Warszawa Singera
Na Scenie Letniej i Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35, należących do Teatru Żydowskiego, stałego partnera festiwalu, będą wystawiane małe formy teatralne, odbywać się będą recitale i koncerty oraz spotkania z gośćmi festiwalu.
W tym roku pokazane zostaną m.in. spektakle „Rehab. Wszystkie bitwy Amy Winehouse” w reżyserii Karoliny Kirsz, „Podróżnicy” Pawła Mossakowskiego w reż. Gosi Dębskiej oraz przygotowane na 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim „Pieśni Getta”, wyreżyserowane przez Gołdę Tencer.
Słowo pisane, słowo mówione
Wiele ciekawych spotkań odbędzie się, jak zwykle, w Austriackim Forum Kultury. W planie także wystawy i pokazy filmów. Część wydarzeń także w Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 15.
Więcej szczegółów na stronie Fundacji Shalom.