null

Czytamy i zachęcamy do czytania!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spotkanie z Zytą Rudzką, laureatką 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w Najlepszej Księgarni
Autor: Jessica Nadziejko

Z okazji obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przypominamy, że Warszawa promuje czytelnictwo i wspiera inicjatywy, które zachęcają do sięgania po książki.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony przez UNESCO jako doroczne święto promujące czytelnictwo i ochronę własności intelektualnej. W stolicy od lat wspieramy inicjatywy z tym związane. Doceniamy autorki i autorów, nagradzamy prozę, poezję, literaturę dla dzieci, reportaże, książki historyczne. Wspieramy działanie bibliotek, niezależnych księgarń, współorganizujemy i promujemy wydarzenia kulturalne poświęcone czytelnictwu. Zachęcamy do sięgania po dobrą książkę - zawsze i wszędzie!

Nagroda m.st. Warszawy

W tym roku już po raz 15. przyznamy Nagrodę. Po raz pierwszy pojawiła się w niej nowa kategoria – komiks i powieść graficzna; tradycyjnie przyznamy też nagrody w kategoriach: proza, poezja,  literatura dziecięca, książka o tematyce warszawskiej (dawniej edycja warszawska), przyznamy także tytuł Warszawskiego twórcy /twórczyni. 27 kwietnia poznamy nominacje do Nagrody Literackiej, finał – w czerwcu.

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego

Wcześniej, bo pod koniec maja, rozstrzygniemy konkurs i przyznamy Nagrodę na najlepszy reportaż. Właśnie poznaliśmy pięć książek-finalistek. Nagroda zostanie w tym roku przyznana już po raz 13. Finałowa gala odbędzie się w czasie Targów Książki, w ostatni weekend maja. Na Targach zapraszamy także na stoisko m.st. Warszawy.

Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego

Warszawa funduje także Nagrodę Historyczną, przyznawaną za książki poświęcone najnowszej historii Polski. W ubiegłym roku laureatem był Grzegorz Piątek, nagrodzony za książkę „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”. Nowa edycja wystartuje po majówce.

Wiersze w mieście

Do 15 maja w Warszawie goszczą „Wiersze w mieście” – akcja, która zachęca do sięgania po poezję. W przestrzeni wirtualnej, ale też w tej realnej, prezentowana jest poezja autorek i autorów z 19 krajów. Akcji przyświeca w tym roku hasło „Początek”. 

Big Book Festival

Warszawa wspiera wydarzenia literackie organizowane przez organizacje pozarządowe. Już zapraszamy na czerwcowy Big Book Festival, zapowiadamy również jesienne festiwale: Komiksowa Warszawa i Międzynarodowy Festiwal Sztuka Opowiadania. Jesienią zachęcamy także do świętowania Nocy Bibliotek i Nocy Księgarń.

Ulubiona Księgarnia Warszawy

W Warszawie działa około stu lokalnych księgarń. Miejsca te, organizujące spotkania autorskie, kiermasze i wystawy, bardzo ucierpiały w wyniku pandemii, dlatego Miasto stara się je wspierać. Na przykład przez plebiscyt Ulubiona Księgarnia Warszawy, który w tym roku odbędzie się po raz trzeci. Decyzją warszawianek i warszawiaków tytułem Ulubionej może pochwalić się już 15 księgarni.

Biblioteki Warszawy

Zachęcamy do odwiedzania warszawskich bibliotek publicznych – miejsc najbliżej czytelniczek i czytelników, bo w dzielnicach, w których mieszkają. Oprócz wypożyczania książek, audiobooków czy czasopism, można tam także wziąć udział w ciekawych wydarzeniach – spotkaniach autorskich, warsztatach, pokazach filmów itd. Informacje na ten temat są zamieszczane na stronie bibliotekiwarszawy.pl, na stronach bibliotek i na ich profilach w mediach społecznościowych.