null

Muzyczne przenikania na Warszawskiej Jesieni

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
sala koncertowa, na scenie orkiestra
Warszawska Jesień, archiwum | Autor: Grzesiek Mart

Blisko siedemdziesiąt wydarzeń, koncerty, performanse, spotkania i warsztaty, spektakle dla najmłodszych i kilkanaście inicjatyw towarzyszących – wszystko to na tegorocznej Warszawskiej Jesieni. Festiwal, współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa, rozpocznie się 20 września.

Tematem tegorocznej Warszawskiej Jesieni jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych dzisiejszych gatunków. Przepływowi idei sprzyja obecność na Festiwalu kompozytorek i kompozytorów z dwudziestu czterech krajów – najwięcej z Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. 

Wyjątkowy muzyczny koktail
Tej Jesieni w Warszawie spotkają się artystki, artyści oraz zespoły nieczęsto goszczące razem na tym samym festiwalu. Wśród nich m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Yaroslava Shemeta z solistami, Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Geoffreya Patersona, Basel Sinfonietta pod dyrekcją Titusa Engela, European Workshop for Contemporary Music pod dyrekcją Rüdigera Bohna z Piotrem Sałajczykiem (fortepian) jako solistą, Orkest De Ereprijs pod dyrekcją Gregory’ego Charette’a z Konstantynem Napolovem (perkusja) jako solistą, Chopin University Big Band pod kierunkiem Piotra Kostrzewy, Random Check Ensemble, Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, Black Page Orchestra, zespół Hańba!, artyści dźwięku: FOQL, Rafał Ryterski, H31R, duet Brandhi Persico i LOUFR. W ramach głównego nurtu Festiwalu zabrzmi sześćdziesiąt pięć utworów, w tym trzydzieści dziewięć prawykonań, co czyni tę edycję Festiwalu wyjątkowo aktywną w animowaniu twórczości. 

Atrakcje dla młodych
To już 14. edycja Małej Warszawskiej Jesieni, której celem jest aktywne włączanie młodych do działań kreatywnych i współtwórczych, związanych z muzyką i sztuką współczesną. W tym roku w programie są aż 24 wydarzenia, z czego w trzynastu czynny udział biorą dzieci i młodzież. Wyjątkowe jest w tej edycji także to, że wszystkie bez wyjątku utwory – w sumie 14 - będą światowymi premierami. Podczas Małej Warszawskiej Jesieni Teatr Guliwer zaprosi na premierę opery ekologicznej „Szczur i Drzewo” w reżyserii Roberta Drobniucha. Muzykę skomponował Jerzy Kornowicz, a libretto napisała Urszula Zajączkowska – polska botaniczka, eseistka i poetka. Opera „Szczur i Drzewo” jest współczesną baśnią zaangażowaną, która podejmuje problemy związane ze zmianami klimatycznymi.

Szczegółowy program Warszawskiej Jesieni, Małej Warszawskiej Jesieni oraz imprez towarzyszących można znaleźć na stronie www.warszawska-jesien.art.pl. 

Plakat Warszawskiej Jesieni 2024
Warszawska Jesień 2024