null

Warszawska kultura dla Ukrainy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Napis ДЕТИ („dzieci”) na Placu Defilad.

Zbiórki rzeczowe, specjalne spektakle czy koncerty - warszawskie instytucje kultury działają na rzecz pomocy Ukrainie. Zachęcamy do obserwowania w mediach społecznościowych profili instytucji kultury i organizacji pozarządowych działających w kulturze - tam znaleźć można najbardziej aktualne informacje na temat inicjatyw wspierających Ukrainę, Ukrainki i Ukraińców.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum zachęca do podpisania petycji konfederacji muzeów L'Internationale Online do środowisk artystycznych, sprzeciwiającej się rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Petycję podpisać można na specjalnej stronie. Przy Muzeum działa także Solidarny Dom Kultury #Słonecznik (w Muzeum na Pańskiej). Jest to kryzysowe centrum solidarności i wsparcia w pierwszych dniach po inwazji Rosji na Ukrainę. Obecnie funkcjonuje jako otwarty, wielojęzyczny dom kultury. Informacje o najbliższych wydarzeniach w j. ukraińskim oraz tych odbywających się w ramach SDK „Słonecznik” można znaleźć na stronie internetowej, Facebooku oraz na instagram.com/blyzkist.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum powołało Komitet Pomocy Muzeum Ukrainy, mający na celu wsparcie wszystkich muzeów i instytucji kultury na Ukrainie w zabezpieczaniu zbiorów, najcenniejszych pamiątek oraz zabytków kultury ukraińskiej, wsparcie w dokumentacji, digitalizacji i inwentaryzacji zbiorów, przekazywanie materiałów potrzebnych do zabezpieczania i ukrywania zbiorów czy też zbieranie dokumentacji świadczącej o grabieży i niszczeniu ukraińskich dóbr kultury.

Staromiejski Dom Kultury

SDK razem z Magazynem Pismo publikował wiersze ukraińskich poetek i poetów w ramach cyklu “Wiersze dla pokoju”. Wiersze czytać można na stronie Pisma. SDK razem z m.st. Warszawa ogłosił program stypendialny dla twórców i twórczyń w zagrożeniu, jego budżet zostanie wkrótce zwiększony. Dla kobiet, które uciekły z Ukrainy SDK organizuje kursy nauki języka polskiego od podstaw. Kursy prowadzone będą online, a zapisy prowadzone są poprzez kontakt na adres mailowy paulina.zajac@sdk.pl

Teatr Ateneum

W kwietniu Teatr zainaugurował nowy cykl “Czytamy dla Ukrainy”. Co miesiąc aktorzy i aktorki Teatru czytać będą współczesne dramaty ukraińskie. Wpływy z każdej prezentacji w cyklu zostaną przekazane na rzecz uchodźców z Ukrainy. Teatr – razem ze studentkami i studentami studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Warszawskiej Szkoły Filmowej – nagrał specjalny teledysk “Podaj rękę Ukrainie”.

Centrum Myśli Jana Pawła II

Chór Centrum zaprosił  warszawskie chóry do wyrażenia poprzez muzykę  sprzeciwu wobec wojny w Ukrainie. Ponad 100 osób zgromadziło się na placu przy Zodiaku – Warszawskim Pawilonie Architektury, aby wspólnie zaśpiewać utwór „Modlitwa o pokój” Norberta Blachy w dwóch językach – polskim i ukraińskim.

Ukraina Festiwal Filmowy

Festiwal razem z serwisem Mojeekino.pl zachęcał do oglądania online ukraińskich filmów (fabularnych i dokumentalnych). Cały dochód z pokazów online przekazany został na pomoc Ukrainie. Na VOD Warszawa trwa właśnie przegląd nowych, nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmów ukraińskich. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na organizacje wspierające uchodźców i uchodźczynie oraz realizujące programy pomocowe w Ukrainie.
Festiwal zorganizował także w Kinotece charytatywny maraton filmowy CinemAid Ukraine Charity Film Marathon.

Nowy Teatr

W każdą sobotę organizuje spotkania z cyklu “Nowi Sąsiedzi Нові сусіди”, podczas których można bezpłatnie wykonać zdjęcie do dokumentów. Teatr zaprasza do wspólnego spędzania czasu, oferując gościom z Ukrainy bezpłatny ciepły posiłek. Teatr – razem z Ukraińskim Domem w Warszawie / Fundacją "Nasz Wybór" zorganizował także śniadanie wielkanocne dla osób z Ukrainy. 

Teatr Ochoty

Teatr otworzył nową grupę w Ognisku Teatralnym i zaprasza młodzież, w wieku 14-18 lat, na bezpłatne zajęcia teatralne do nowej grupy dla osób mówiących po ukraińsku. W programie: praca warsztatowa, odkrywanie różnorodnych technik teatralnych, praca twórcza w grupie, przygotowywanie wspólnego pokazu, wiele nowych znajomości w gronie rówieśników, wspaniała atmosfera i moc artystycznych doświadczeń. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

CKF prowadzi miejsce spotkań U20 dla uchodźców. W Alejach Ujazdowskich 20, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00, n a miejscu w wyznaczonych godzinach zawsze będzie czekać na potrzebujących pracownik lub pracowniczka CKF oraz animator lub animatorka, którzy poprowadzą zajęcia dla dzieci. Dorośli będą mieli do dyspozycji 8 komputerów z dostępem do internetu i drukarki. 

Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy zaprasza na zajęcia (dla grup zorganizowanych) dzieci i młodzież z Ukrainy. W Muzeum odbywają się także bezpłatne pokazy filmów animowanych dla najmłodszych widzów w wieku 2-6 lat. Od 19 marca Muzeum zaprasza na rodzinne spacery w języku ukraińskim “Poznaj z nami Warszawę!”. Muzeum uruchomiło też projekt “Poznajmy się w Warszawie”, w ramach którego odbywają się spotkania dla nowych mieszkańców i mieszkanek Warszawy: warsztaty rodzinne, nauka języka polskiego, konsultacje z ekspertami.

Fotoplastikon Warszawski

Otworzył świetlicę dla ukraińskich dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Dzieci mogą wziąć udział w zajęciach w języku ukraińskim (zabawy muzyczno-ruchowe, czytanie książek, opowiadanie bajek, wykonywanie prac kreatywno-plastycznych, nauka języka polskiego czy wspólne zabawy z wykorzystaniem gier planszowych, puzzli). Świetlica czynna jest od godziny 10.00 do 16.00.

Teatr Studio

Teatr zaprasza szkolne społeczności do udziału w warsztatach dla klas różnorodnych etnicznie teatralno-integracyjnych działaniach „Integrujemy się”, które pozwolą przełamać pierwsze bariery kulturowe i językowe uczniom przybywającym z Ukrainy. Zajęcia odbywają się w każdą środę i czwartek w godzinach 9:00-10:30, 11:00-12:30, 13:00-14:30. Teatr prowadzi też bezpłatne warsztaty języka polskiego dla osób dorosłych „Mów, czytaj, pisz, słuchaj”. Zajęcia odbywają się w każdy piątek w godzinach 9:00-11:00 w siedzibie Teatru.

Otwarty Jazdów

Prowadził zbiórkę na wspieranie oddolnej działalności kulturalnej, społecznej i edukacyjnych realizowanej przez i dla ukraińskiej społeczności uchodźców w Warszawie. Projekty ukraińskich twórców będą realizowane we współpracy z 26 organizacjami działającymi na Osiedlu Jazdów i zrzeszonych w Partnerstwie Otwarty Jazdów. Rezydentki i rezydenci z Ukrainy znajdą w domkach przestrzeń dla realizacji swoich projektów oraz odbiorców ich działań.

Domy kultury i biblioteki

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście prowadziła zbiórkę książek w języku ukraińskim. Inne warszawskie biblioteki także prowadzą działania na rzecz uchodźców – udostępniając zbiory książek w języku ukraińskim, komputery, organizując zajęcia dla dzieci.

Warszawskie domy kultury wspierają uchodźców poprzez organizację różnego rodzaju zajęć, kursów języka polskiego, zapraszają do swoich świetlic i uruchamiają miejsca spotkań dla dzieci i dorosłych z Ukrainy. Więcej informacji o działaniach warszawskich domów kultury można znaleźć na profilu FB sieci domów kultury Nadajemy Kulturę.

Inne inicjatywy

Zarząd Związku Pracodawców Unia Polskich Teatrów jednogłośnie podjął uchwałę o wsparciu kwotą 50 000 zł uchodźców z Ukrainy. Środki zostaną przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej.

Komunikaty miasta na stronach wersji PL i UA:

https://um.warszawa.pl/-/uchodzco-tu-znajdziesz-pomoc-pobyt-w-warszawie

https://ua.um.warszawa.pl/-/ukrayintsyu-nko-tut-znaydesh-dopomohu-prozhyvannya-v-varshavi

 

Manifestacja na pl. Defilad o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej, na pierwszym planie uczestniczka manifestacji opatulona w pelerynę w barwach narodowych Ukrainy, dzień, zima.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Na pierwszym planie Pomnik Syreny z flagą narodową Ukrainy, w tle Stadion Narodowy, dzień, zima.