null

Warszawska kultura dostępna dla wszystkich

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Stołeczne instytucje kultury starają się być dostępne dla wszystkich użytkowników, także tych o szczególnych potrzebach. Przypominamy o tym w związku z obchodzonym 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami.

Warszawa współorganizuje coroczny Festiwal Kultury Bez Barier – wielkie święto kultury dostępnej. W tym roku wydarzenie odbyło się już po raz dziewiąty, a w programie było blisko 200 atrakcji, m.in. spektakli, pokazów filmowych, wystaw, spotkań - wszystkie odpowiadały na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Podczas pokazów zapewniono audiodeskrypcje, napisy dla niesłyszących, wydarzenia były tłumaczone na polski język migowy. Widzom z niepełnosprawnością wzroku pomagali wolontariusze, na wystawach dostępne były też materiały dotykowe. Pojawiły się również propozycje odpowiadające na potrzeby uczestników w spektrum autyzmu, np. „pokoje wyciszenia” czy słuchawki wyciszające, pozwalające na spokojny odbiór sztuki.  

Stołeczne instytucje kultury na co dzień organizują wydarzenia odpowiadające zróżnicowanym potrzebom odbiorców, także tych z niepełnosprawnościami. Na przykład Muzeum Sztuki Nowoczesnej regularnie zaprasza na oprowadzania z audiodeskrypcją , skierowane do osób, które mają problem ze słuchem. Najbliższe takie wydarzenie planowane jest na 8 grudnia i będzie dotyczyło aktualnej wystawy czasowej „Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet”. Zwiedzających z różnego rodzaju niepełnosprawnościami zaprasza też m.in Muzeum Warszawy - informacje na ten temat dostępne są na stronie muzeum i w oddziałach. 

W repertuarach warszawskich teatrów są też spektakle dostosowane do potrzeb zróżnicowanej publiczności, np osób niedosłyszących. Na przykład Nowy Teatr gra kilka swoich najpopularniejszych produkcji z audiodeskrypcją, pozostałe dostosowane są pod innymi względami (np. dla widzów poruszających się na wózkach, dla osób z zaburzeniami sensorycznymi, z niepełnosprawnościami intelektualnymi). Informacje o dostępności można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych instytucji w zakładce "deklaracja dostępności".