null

Filmy z całego świata do obejrzenia w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kolaż z różnych plakatów filmowych
39. Warszawski Festiwal Filmowy

77 filmów pełnometrażowych, krótkie metraże, światowe i polskie premiery, a do tego spotkania z twórczyniami i twórcami kina. W piątek rozpocznie się 39. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, wydarzenie, które na dobre wpisało się w kulturalny kalendarz stolicy. WFF jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Spośród 4800 zgłoszonych do festiwalowego programu filmów ze 111 krajów, organizatorzy wyselekcjonowali 77 pełnometrażowych produkcji, w tym 23 premiery światowe, oraz 61 filmów krótkometrażowych. 

Obrazy filmowe będą prezentowane w kilku sekcjach konkursowych: konkurs międzynarodowy, konkurs Creme de la Creme, konkurs Wolny Duch, konkurs filmów dokumentalnych i konkurs filmów krótkometrażowych. Każda z sekcji ma swoje jury, a zwycięzcę w konkursie międzynarodowym wskażą: Dorota Kędzierzawska, Nadejda Koseva, Yuri Andrukhovych, Georges Goldenstern i Alejandro Torres Kennedy. Podczas finałowej gali, 14 października, wręczona zostanie m.in. główna nagroda, ufundowana przez prezydenta Warszawy – Warsaw Grand Prix, o wartości 100 tysięcy złotych.  

Filmy będą też prezentowane w sekcjach pozakonkursowych: polska klasyka, pokazy specjalne, rodzinny weekend filmowy i najlepsze polskie filmy krótkometrażowe.

Na otwarcie festiwalu wybrane zostały dwa filmy: “Uśmiech losu” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego oraz “Murale” w reżyserii Alexa Topallera i Daniela Shapiry. Z kolei w ramach konkursu głównego pokazane zostaną m.in. “Ani słowa” w reżyserii Hanny Slak, “Cień Catire” w reżyserii Jorge Hernandez, “Czarna skrzynka” w reż.Aslia Özge oraz “Lęk” w reżyserii Sławomira Fabickiego.

Sprzedaż biletów na 39.WFF odbywa się online na stronie wff.pl oraz w kasach kina Atlantic i w Multikinie Złote Tarasy.