null

Warszawski twórca 2023

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Laudacja dla Pawła Dunin Wąsowicza. O laureacie pisze Jarosław Klejnocki, Członek Jury Nagrody Literackiej.

Urodzony w 1967 roku w stolicy jest Paweł Dunin Wąsowicz człowiekiem wielu talentów. Jako prozaik debiutował w 1994 roku powieścią „Rewelaja” – swoistym punkrockowymi i surrealistym portretem wybiórczych wydarzeń historii najnowszej, popełnił też, wraz z Andrzejem Stefanem Rodysem, opowieść o wyimaginowanym polskim mieście na kresach – „Odczapów. Przewodnik dla turystów mentalnych”, która swą ironiczną i prześmiewczą formułą doskonale wpisywała się w przyjęte normy i cele pisarzy jemu rówieśnych.

Jest jednym z czołowych animatorów niezależnego, tzw. III obiegowego obiegu literackiego, przygotował antologie polskich artzinów i fanzinów literackich z lat 80. i wczesnych 90. Jako twórca, właściciel i redaktor wydawnictwa „Lampa i Iskra Boża” odkrył dla świata Dorotę Masłowską, ale wydawał też innych rokujących dobrze pisarzy, jak choćby Jakuba Żulczyka, zanim jeszcze weszli na salony. Wydawany przez laureata własnym sumptem miesięcznik kulturalno – literacki „Lampa” oddawał swe łamy zarówno twórcom niszowym jak i uznanym. Wyrastając z niezależnego obiegu, stało się to warszawskie pismo przez kilka lat czołowym periodykiem promującym polską młodą literaturę.

I jest wreszcie Wąsowicz warsawianistą pełną gębą. W 2015 r. opublikował „Fantastyczną Warszawę”, czyli przewodnik po stolicy sportretowanej w fantastycznych powieściach, nie zawsze pierwszorzędnego autoramentu. W ten sposób dał nam portret miasta obecnego także w literaturze klasy „B”, która jednak powinna być pamiętana. Dalej przewodniki literackie po dzielnicach: jego rodzinnym Żoliborzu, Mokotowie czy Pradze. Na wydanie czeka przewodnik po kryminalnych opowieściach warszawskich i kolejne przewodniki po dzielnicach naszego grodu. Paweł Dunin Wąsowicz jawi się dziś jako jeden z wybitniejszych, niebanalnych kronikarzy stolicy zaklętej w literaturze. Tygodnik „Polityka” przyznał mu ongiś laur „Kreatora kultury”, co stawia go m.in. obok Marii Janion czy Wilhelma Sasnala.