null

Warszawski Tydzień Kobiet w DSH

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
08.10.2023 10:00 - 08.10.2023 15:30
Dom Spotkań z Historią, Karowa 20
Kolorowa grafika zapowiadająca Warszawski Tydzień Kobiet
2-8 października 2023 r. | Autor: Ola Jasionowska

Dom Spotkań z Historią zaprasza na wydarzenia Warszawskiego Tygodnia Kobiet. Od 2 do 8 października można będzie posłuchać opowieści o kobietach – tych, którym udało się zapisać w historii, i tych żyjących współcześnie, które tę historię tworzą. W programie spektakle, spacery, rozmowy.

Aktorka Agnieszka Przepiórska, uhonorowana ostatnio Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki sezonu, z dnia na dzień wcieli się na scenie DSH, na swoim po raz pierwszy zorganizowanym festiwalu “bioteatru”, w cztery niezwykłe kobiety: Barbarę Sadowską, Simonę Kossak, Annę Walentynowicz i Zuzannę Ginczankę.

3 października, w rocznicę Czarnego Poniedziałku z 2016 roku, będzie możliwość porozmawiać – twarzą w twarz – z organizatorkami protestu.

W kolejnych dniach zastanowimy się, jak tworzyć miasto dla kobiet – inkluzywne, bezpieczne i oparte na równouprawnieniu („Jej miasto”), oddamy głos kobietom, które zajmują się na co dzień historią, inspirują się nią lub piszą ją na nowo. Kobietom pokazującym poprzez to, kim są i co robią, że historię tworzą i piszą artystki, badaczki, naukowczynie („Jej historia / Her story”). Porozmawiamy z tymi, które swoim życiem, pasją i pracą udowadniają światu, że kobieta może wszystko! Spotkamy się z dyplomatkami, podyskutujemy o feminatywach w szkole, poznamy laureatki i laureatów konkursu równościowego, zaprosimy najmłodszych do zaprojektowania miasta feministycznego, pospacerujemy po stolicy szlakiem warszawianek – i spróbujemy być bliżej siebie.

W sobotę 7 października w Domu Spotkań z Historią odbędzie się wieczór składający się z krótkich wystąpień kobiet zajmujących się na co dzień historią, inspirujących się nią lub piszących ją na nowo.

Kobiet, które poprzez to, kim są i co robią, pokazują, że historię tworzą i piszą artystki, badaczki, naukowczynie, aktywistki, historyczki. Dzięki ich pracy poznajemy historię społeczną, historię zwykłych ludzi i osób wykluczonych i zmarginalizowanych.  

Na to i pozostałe wydarzenia (poza spektaklami) wstęp jest bezpłatny. Szczegółowy program Warszawskiego Tygodnia Kobiet można znaleźć na stronie DSH.