Warszawski Tydzień Księgarń i Antykwariatów 2021

12.09.2021 - 18.09.2021
Na czerwonym tle poziome białe paski imitujace książki oraz napis Warszawo masz księgarnie. Warszawski Tydzień Księgarń i Antykwariatów 12-18 września 2021
Autor: m.st. Warszawa/Staromiejski Dom Kultury

Księgarnie i antykwariaty tworzą klimat Warszawy. W czasie pandemii okazało się, że stawały się często lokalnymi miejscami spotkań, ostoją normalności i szansą na bezpieczny kontakt z drugim człowiekiem. W stolicy działa wiele miejsc, które – poza sprzedażą książek – pełnią też rolę lokalnych centrów kultury.

To dla nich organizujemy Warszawski Tydzień Księgarń i Antykwariatów. Między 12 a 18 września w całym mieście odbędą się spotkania, warsztaty, czytania autorskie, konkursy, spacery i gry miejskie. Wydarzenie organizuje Staromiejski Dom Kultury we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa. Kuratorkami Tygodnia są Justyna Czechowska i Anna Karczewska.

Program Warszawskiego Tygodnia Księgarń i Antykwariatów:

• 10 września

12.00 Plac Defilad, Scena Główna – kanapa literacka na Warszawskich Targach Książki „Małe centra lokalnej kultury. O roli kameralnych księgarni w budowaniu i spajaniu społeczności lokalnych”.

• 12 września

16.00 Róg ulic Świętokrzyskiej i Mazowieckiej, Inauguracja WTKiA – Spacer po dawnych księgarniach Warszawy z Błażejem Brzostkiem, zakończenie w Księgarni Wrzenie Świata.

18.00 Księgarnia Nowy Rozdział - "Moim zdaniem mamy nie da się zastąpić, ale tata się uparł i ciągle próbuje." Premiera książki "Paczłorkowcy" oraz spotkanie z autorami: Jarosławem Murawskim i Mają Wolny.

• 13 września

19.30 Księgarnia Tarabuk, Cykl: Czytanie miasta: Dominika Górecka/ Ewa Winnicka.

• 14 września

18.30 Księgarnia Korekty, Cykl: Czytamy miasto: Anna Butrym/ Anna Dziewit-Meller.

19.00 Najlepsza Księgarnia – Spotykanie autorskie z Tomaszem Jastrunem/ “Dom pisarzy polskich w czasach zarazy”, “Artytmia I kwarantanna”. Prowadzenie Justyna Sobolewska.

• 15 września

18.30 Najlepsza Księgarnia, Cykl: Czytamy miasto: Anna Korzeniowska-Bihun /Zygmunt Miłoszewski.

• 16 września

18.00 Księgarnia Tarabuk / spotkanie z Joanną Rudniańską – Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2021, warszawska twórczyni.

18.30 Księgarnia Wrzenie Świata, Cykl: Czytanie miasta: Łukasz Witczak/ Klementyna Suchanow.

19.00 Księgarnia Big Book Cafe – Grupa Dobrze prezentuje „Dramat w księgarni!” – spektakl improwizowany.

• 17 września

19:00 Księgarnia Dwie Siostry - Wieczór irańskich opowieści – premiera książki „Bah bah. Iran dla dociekliwych”. Zapraszamy na orientalne spotkanie z twórcami, autorem tekstu Albertem Kwiatkowskim i ilustratorką Katarzyną Adamek-Chase.

17.30 Księgarnia Badet  - spotkanie z twórcami książki „Dzik Dzikus”, autorem tekstu Krzysztofem Łapińskim i ilustratorką Martą Kurczewską.

18:00 Księgarnia Zakładka / spotkanie z Radosławem Jurczakiem, autorem „Zakładów holenderskich” - Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2021, poezja.

19.00 Księgarnia Big Book Cafe: Łukasz Cieśla i Jakub Stachowiak, autorzy książki "Dziennikarz, który wiedział za dużo" opowiedzą Wojciechowi Chmielarzowi o Jarosławie Ziętarze.

• 18 września

11.00 Księgarnia Badet – warsztaty plastyczne o Bałtyku dla dzieci prowadzone przez graficzkę, ilustratorkę i autorkę książek dla dzieci Natalię Uryniuk, autorkę książki „Balticarium”.

11.00-17.00 Księgarnia Korekty – Czytanie na trawie – spotkanie dla rodziców z dziećmi.

13.00 Księgarnia Bullerbyn / warsztaty dla dzieci z Aleksandrą i Danielem Mizielińskimi, autorami „Którędy do Yellowstone” - Nagroda Literacka m.st. Warszawy, literatura dziecięca.

16.00 Księgarnia Inne Historie - Scena Marionetek "Spotkanie z Hoffmannem" - warsztaty lalkarskie dla najmłodszych z Aliną Więckiewicz.

18.00 Najlepsza Księgarnia / spotkanie z Zytą Rudzką, autorką „Tkanek miękkich” – Nagroda Literacka m.st. Warszawy, proza.

20.00 Plac Defilad/Bar Studio / Ulubiona Księgarnia Warszawy 2021 - Finał. W programie koncert Barbary Wrońskiej.

22:00 Plac Defilad/Bar Studio - tańce i plotki.

WYDARZENIA STAŁE

• 13-17 września

12.00- 18.00 Pożegnanie z Marszałkowską! Tydzień kiermaszu w Księgarni Czarnego. Wszystkie dostępne na miejscu tytuły z katalogu Wydawnictwa Czarne z 30% rabatem.

• 13-18 września

10.00-19.00 13. Urodziny Bookoff - wyprzedaż i loteria. Do wygrania pięć nagród książkowych, w tym m.in. unikatowy album Vivian Westwood „Catwalk” z podpisem samej projektantki.

ON-LINE

Miastoczytanie - Bęc Zmiana  -  rozmowy o ulubionych lekturach i autorach z Czytelniczkami i Czytelnikami odwiedzającymi księgarnię.