null

Zapraszamy młodzież do warszawskich teatrów

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Grupa osób siedzi przy stole, rozmawiają ze sobą
Próba do spektaklu „You can fail! Porażka Show!” | Autor: Maciej Czerski

Spektakl “You can fail! Porażka Show” to koprodukcja Teatru Komedia i Teatru 21, która będzie mieć swoją premierę 1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka. Wcześniej, bo 18 maja, Teatr Lalka zaprasza na swój najnowszy spektakl dla młodzieży i dorosłej publiczności, czyli na "Trąbkę do słuchania" wg głośnej powieści Leonory Carrington.

Trąbka do słuchania

W Teatrze Lalka trwają przygotowania do premiery spektaklu "Trąbka do słuchania" wg głośnej powieści Leonory Carrington, brytyjskiej pisarki, malarki, kultowej przedstawicielki surrealizmu i ruchów feministycznych na świecie. 

Bohaterką i narratorką scenicznej opowieści jest szalona, ekscentryczna ponad 90-letnia Marion, która dzieli los starych kobiet żyjących w opresyjnej rzeczywistości, gdzie odmawia się im należnego prawa do samostanowienia. Trąbka jest opowieścią radosną, dominuje w niej ekscentryczne poczucie humoru i wewnętrznej wolności.

W obsadzie: Maria Ciunelis (gościnnie), Beata Duda-Perzyna, Bartosz Krawczyk, Agnieszka Mazurek, Tomasz Mazurek, Mirosława Płońska-Bartsch. Spektakl przeznaczony dla młodzieży 16+ i dorosłych. 

Porażka Show

“You can fail! Porażka Show” to komedia, na którą zaproszone są wszystkie osoby posiadające talent do niepowodzeń. To opowieść o grupie porażkowiczów próbującej odwrócić wektor przegranej i bieg swojej historii; teatralne show dla młodej widowni i dla tych dorosłych, którzy uważają, że ich życie pobiegło innym torem, niż planowali. Albo dla tych, którzy częściej zajmowali czwarte miejsce, niż stawali na podium. 

W naszym popisie talentów będą więc prowadzący, uczestnicy, gościnne gwiazdy i wybitne jury, z tą różnicą, że wszyscy byli, są lub kiedyś będą porażkowiczami. Publiczności również przypadnie aktywna rola, bo wspólny śmiech pozwala pokonać bariery zakłopotania. Jeśli telewizja interesuje się małą grupką osób utalentowanych, to my w teatrze chcemy dać przestrzeń wszystkim, którzy odpadli i w swoich domach w ukryciu podglądają losy wygranych.

Spektakl współtworzą Teatr Komedia i Teatr 21. Pomysł, scenariusz i reżyseria – Justyna Sobczyk. Występują: Grzegorz Brandt, Anna Drózd, Anna Łuczak, Aleksander Orliński i Marta Stańczyk z Teatru 21, a także: Katarzyna Dudek, Maciej Gośniowski, Maciej Pesta i Martyna Peszko. Spektakl jest przeznaczony dla publiczności powyżej 12 lat. 

Pasztety, do boju

Młodej publiczności (ale także dorosłym) polecamy także spektakl “Pasztety, do boju!”, grany w Teatrze Komedia. Opowieść o trzech nieustraszonych nastolatkach zwraca uwagę na tematy, które powszechnie dyskutowane są na szkolnych korytarzach.

Mirelle, Astrid i Hakima w internetowym plebiscycie zorganizowanym przez uczniów pewnej szkoły otrzymują tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, co oznacza, że zostały okrzyknięte najbrzydszymi dziewczynami w okolicy. Ktoś by się załamał, ktoś inny wykupił karnet na siłownię i od jutra zaczynał naprawę swojego wyglądu. Co robią trzy bohaterki bestsellerowej powieści Clementine Beauvais? Wsiadają na rowery i jadą na nich do stolicy, sprzedając po drodze paszteciki. W dodatku zabierają ze sobą poruszającego się na wózku inwalidzkim brata jednej z nich.

Spektakl został podwójnie nagrodzony na ubiegłorocznym, 27. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj. Jury Dorosłe przyznało „Pasztetom, do boju!” Nagrodę Stefanii Wilczyńskiej oraz wyróżnienie indywidualne — pierwsze w historii festiwalu — Mirelli Burcewicz, odtwórczyni roli Mirelli.