null

Nagrody dla filmów o prawach człowieka

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: "Płynąc do Kinszasy", materiał promocyjny filmu

Znamy laureatów 21. edycji WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Jak co roku przyznano nagrodę i wyróżnienie w konkursie głównym, a także – po raz pierwszy – nagrodę Zielonego Psa.

Festiwal Watch Docs zakończył się w niedzielę 19 grudnia. Wydarzenie jest współfinansowane przez m.st. Warszawę.

Nagrodę w konkursie głównym otrzymał kongijski reżyser Dieudo Hamadi za film „Płynąc do Kinszasy”, opowiadający o ofiarach zapomnianej Wojny Sześciodniowej, którą dwie dekady temu toczyły wojska Rwandy i Ugandy. 

Doceniliśmy ten film za umiejętność oddania trudności z jakimi zmagają się bohaterowie pełni dumy i godności. Za pokazanie okaleczonych ciał w wyważony sposób. A także za teatralne przedstawienie traumy, jaką zostali dotknięci mieszkańcy Kisangani - brzmi uzasadnienie Jury

Wyróżnienie w konkursie głównym Watch Docs przyznano Andriejowi Kucile za jego film „Gdy kwiaty nie milczą”, pokazujący, jak wygląda życie w Białorusi ponad rok po wybuchu protestów przeciwko sfałszowanym wyborom.

Po raz pierwszy podczas festiwalu przyznano nagrodę Zielonego Psa – wyróżnienie dla dokumentów poświęconych ekologii i zmianom klimatu w kontekście praw człowieka. Nagrodę otrzymali twórcy filmu „Aya” – portretu mieszkańców rajskiej wyspy u wybrzeży Afryki, skazanej na zagładę w wyniku globalnego ocieplenia. 

Za obecność tam, gdzie skutki katastrofy klimatycznej już są odczuwalne oraz za użycie języka filmu, a nie aktywizmu, polityki czy nauki

Jedne z najciekawszych i najważniejszych filmów ostatnich lat międzynarodowego festiwalu filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie można będzie do 6 stycznia oglądać – za darmo – na platformie player.pl. Szczegóły na stronie watchdocs.pl.