null

WATCH DOCS, czyli kino o prawach człowieka

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rozpoczyna się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Seanse i towarzyszące im spotkania odbywać się będą w dwóch warszawskich kinach oraz online, na platformie mojeekino.pl.

W programie MFF WATCH DOCS znalazło się ponad 50 światowej klasy filmów dokumentalnych:

Konkurs główny
Rewolucja w Chile, dwuznaczny eksperyment z dochodem gwarantowanym w Kenii, zabójstwo dziennikarza, które wywraca do góry nogami słowacką scenę polityczną czy Berlin rozbrzmiewający muzyką tureckich imigrantów - tegoroczny konkurs główny festiwalu WATCH DOCS prezentuje najciekawsze dokumenty z całego świata, dotykające tematu praw człowieka. Choć świat jest tak bardzo zróżnicowany, ludzie na różnych kontynentach mierzą się często z podobnymi problemami. Zagrożeniem dla naszych praw są nie tylko pragnący władzy absolutnej dyktatorzy czy służby specjalne – ale też skorumpowani politycy i rosnące w siłę korporacje.

Zielony konkurs
Z roku na rok coraz więcej napięć rodzi temat katastrofy klimatycznej. To już nie tylko kłótnie denialistów z ekologami. Coraz wyraźniej widać, że skutki zmian w naturze dotykają całych społeczności, a nawet państw. Napięcia rodzą się przez kurczące się zasoby, suszę i koncentrację dóbr w rękach bogatych i uprzemysłowionych państw.

Podkreślając wagę narastającego problemu, obok Konkursu Głównego prezentujemy Zielony Konkurs, a w nim filmy, które przyglądają się gwałtownym procesom, mającym wpływ na życie każdego z nas.Tym razem o nagrodę Zielonego Psa (Green Dog Award) powalczy pięć filmów – wśród nich m.in. obrazy poświęcone ratowaniu zagrożonych gatunków, morskim ekosystemom i przeterminowanemu modelowi postępu opartego na ropie naftowej.

Chcę zobaczyć
Panorama współczesnego dokumentu poświęconego prawom człowieka. Aktualne tematy i trudne pytania stawiane przez zaangażowanych twórców. Pokazane zostaną tu m.in. filmy o zbrodniach wojennych w Ukrainie, ale także o pułapkach prywatyzacji systemu domów opieki w Finlandii czy możliwościach i zagrożeniach związanych z używaniem największej światowej platformy social media.

Nowe Filmy Polskie
Bardziej i mniej znane; krótkie i długie. Najciekawsze naszym zdaniem polskie dokumenty ostatniego sezonu o tematyce społecznej. Od kwestii praw osób LGBTQ+ po dogoterapię dla recydywistów.

O zwierzętach i ludziach
Podobno miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt. Tegoroczna retrospektywa tematyczna poświęcona jest wzajemnym relacjom ludzi i zwierząt. Wśród bohaterów dokumentów z tej sekcji znalazły się psy czekające na adopcję w schronisku, drapieżne ptaki spadające z nieba w ogarniętej chaosem azjatyckiej metropolii czy zagrożone wyginięciem jaguary w boliwijskiej dżungli.

Filmy Patricio Guzmána
Tegoroczny laureat Nagrody im. Marka Nowickiego to chilijski mistrz dokumentalnej poezji. Patricio Guzmán od ponad 50 lat realizuje filmy poświęcone pamięci i gwałtownym zakrętom historii swojej ojczyzny. W ramach prezentacji jego twórczości przypomnimy trzy ostatnie filmy, które weszły już do kanonu dokumentu XXI wieku – oraz najnowszy obraz opisujący niedawną chilijską rewoltę, która zmiotła rząd i doprowadziła do zmiany konstytucji kraju.

Dyskretny urok propagandy
Bezczelne manipulacje stosowane przez Rosję by uzasadnić wojnę z Ukrainą sprawiają, że propaganda ponownie przykuwa uwagę świata. Kolejna odsłona stałego cyklu programu WATCH DOCS poświęconego temu zjawisku zapowiada się w tym roku wyjątkowo interesująco. Wśród tematów m.in. analiza faszystowskiego pseudo-dokumentu do dziś inspirującego artystów i polityków oraz fascynujące spojrzenie za kulisy węgierskiej telewizji pod rządami Orbana.

Na krótko
W tegorocznym zestawie krótkich dokumentów znalazły się w tym roku m.in. filmy poświęcone sytuacji osób LGBTQ+ w świecie arabskim, młodemu pokoleniu, które ma ochotę na bunt czy fascynująco zmysłowej stronie... porodu.

Organizatorem MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Miasto Stołeczne Warszawa współfinansuje festiwal.