null

Euforyczne powitanie nowej wystawy

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Ciemne wnętrze, trwa impreza muzyczna, na pierwszym planie DJ przy sprzęcie do miksowania, widoczna publiczność
Wernisaż wystawy "Euforia" | Autor: Tomasz Kaczor

Wystawa „EUFORIA. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku" w Muzeum Woli już otwarta! Można na niej przypomnieć sobie ważne miejsca na klubowej mapie stolicy - już nieistniejące, ale dla wielu niezapomniane. W najbliższych dniach odbędą się pierwsze kuratorskie oprowadzania, przypominamy też, że w czwartki zwiedzanie jest darmowe! W planie są też imprezy muzyczne, przy dobrej pogodzie - pod chmurką.

Warszawska scena klubowa w nieoczywisty sposób odzwierciedlała zmiany społeczne, polityczne i gospodarcze po 1989 roku. 

Fugazi, Filtry, CDQ czy Piekarnia były niezależnymi, autorskimi inicjatywami, które mogły powstać tylko w pierwszych latach transformacji. Z pozoru bardzo od siebie różne, ale połączone pionierską energią, wszechobecnym poczuciem euforii i wspólnoty. W XXI wieku na mapie Warszawy pojawiły się też klubokawiarnie. Le Madame czy Chłodna 25 to już nie tylko miejsca koncertów i imprez, lecz także przestrzenie zaangażowane. Tam powstawały organizacje pozarządowe i zawiązywały się ruchy społeczne. 

Te miejsca wpłynęły na rozwój clubbingu i związanej z nim sceny muzycznej, ale były również przyczółkami kultury niezależnej – teatru, sztuk wizualnych, literatury oraz miejscami dalece inkluzywnymi i nienormatywnymi. O historii legendarnych “imprezowni”, ale też o kulturze, jaka wokół nich się tworzyła, opowiada wystawa „EUFORIA. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku". Towarzyszy jej bogaty program wydarzeń. Pierwsze już w ten weekend – w sobotę 11 maja odbędzie się pierwsze oprowadzanie kuratorskie po wystawie, w planie są też sety DJskie, spotkania i rozmowy z twórcami klubów i z DJ-ami, uzupełnione pokazami archiwaliów związanych z innymi klubami warszawskimi, które nie pojawiają się na wystawie.

Ciemne wnętrze, trwa impreza muzyczna, na pierwszym planie DJ przy sprzęcie do miksowania, widoczna publiczność
Zobacz galerię (5 zdjęć />)
Tłumy ludzi przed wejściem do siedziby Muzeum Woli, widok z balkonu, na którym jest zamocowany neon EUFORIA
Wernisaż wystawy
Wernisaż wystawy
Tłumy przed zabytkową willą, siedzibą Muzeum Warszawy. Nad wejściem neon w kształcie słowa EUFORIA