null

Wianki nad Wisłą 2022

Drukuj otwiera się w nowej karcie
25.06.2022 18:00 - 25.06.2022 23:00

25 czerwca na warszawskim Podzamczu odbędą się Wianki nad Wisłą. Stołeczna Estrada przygotowała całodzienne atrakcje, nawiązujące do tradycji i obrzędów Nocy Kupały.

Na wiankowej scenie pojawią się: Żywiołak, Dagadana i Mikromusic – zderzając folkowe brzmienie
z fuzją jazzu, trip hopu i rocka, pokazują współczesny krajobraz polskiej kultury muzycznej.
Podczas rodzinnego pikniku w ostatnią sobotę czerwca odkryjemy tajemnice dawnych Słowian –
w zrekonstruowanej wiosce naszych przodków będzie można odwiedzić warsztat tkacki, garncarski
i spróbować pradawnej kuchni. Na odważnych chętnych będzie czekał tor łuczniczy, gry sprawnościowe i rzuty toporem. Podczas warsztatów tematycznych będzie można stworzyć zakładki do książek z krajki, upiec podpłomyki, stworzyć unikatową sznurkową biżuterię, a nawet utoczyć naczynie na kole garncarskim.
Nieodłączną częścią wszystkich sobótkowych obrzędów jest wspólne śpiewanie. Zespół „Na swojską nutę”, to pieśniarki z Zahorowa kultywujące lokalne tradycje. Śpiewają bez kapeli – przytupując, klaszcząc i zachęcając publiczność do wspólnej zabawy. Wykonują dawne pieśni polskie, dożynkowe, żniwne, zalimane czyli zalotne, weselne oraz ballady przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Podczas „Winaków nad Wisłą 2022” wystąpi równiez zespół „Jarzębina”. W jego skład wchodzą trzy pokolenia kobiet pielęgnujące lokalne tradycje śpiewacze i obrzędowe. Źródłem bogatego repertuaru jest ustna tradycja oparta na przekazach rodzinnych, śpiewnikach nabożnych (kolędy, pastorałki, pieśni adwentowe, wielkopostne i wielkanocne). Pieśni i dialogi wykonywane są częściowo w gwarze kocudzkiej, specyficznym dialekcie występującym
tylko w okolicach Kocudzy i na co dzień używanym przez jej mieszkańców.
Kolejnym muzycznym akcentem wydarzenia jest Kapela Retro z Rogoźnicy, która zachwyca brzmieniem akordeonu, saksofonu, bębna i tamburyna.

źródło: Stołeczna Estrada

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap