null

Więcej niż przyzwoitość – konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie Władysława Bartoszewskiego na rowerze obok napisów.
Więcej niż przyzwoitość

Dom Spotkań z Historią wraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie zaprasza uczniów i uczennice szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie na esej – literacki, fotograficzny, filmowy bądź grafikę – nawiązujące do tekstu Władysława Bartoszewskiego „U świtu wielkiego dnia”. Stwórz swoją interpretację tekstu i wygraj wycieczkę do Berlina!

Stoimy wobec zbliżającego się końca wojny. Stoimy u świtu wielkiego dnia. My, nowe pokolenie” – pisał Władysław Bartoszewski w tekście „U świtu wielkiego dnia”. Miał wtedy 20 lat. Nie mógł wiedzieć, że do końca wojny miną jeszcze ponad dwa lata, ale myślał już o tym, co czega go po jej zakończeniu. Uważał, że przed nim i przed jego rówieśnikami stoi specjalne zadanie. Musi przejąć z rąk starszych pokoleń troskę o swój kraj. Wyciągnąć konsekwencje z dotychczasowych wydarzeń i zmienić Polskę w lepsze miejsce. Ale też wahał się: „Przed naszym pokoleniem stoi konieczność twórczego, rzetelnego wysiłku. to obowiązek, od którego uchylić się nie wolno. Czyśmy jednak do niego dorośli?. 

Czy przed Twoim pokoleniem również stoi wyjątkowe zadanie? Jakie problemy społeczne, polityczne, gospodarcze czy klimatyczne uważasz za najbardziej palące? Czy uważasz, że masz obowiązek je rozwiązać? Czy jak 20-letni Władysław Bartoszewski czujesz odpowiedzialność za losy ojczyzny? Czy tak jak on widzisz swoje osiągnięcia jako drogę do wielkości Polski? A może widzisz swoje obowiązki zupełnie inaczej? 

Informacje nt konkursu na stronach Domu Spotkań z Hidtorią