null

Kamera Dawida, czyli cały tydzień w kinie

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Kadr z filmu "Prawdziwy ból", materiały prasowe
Kadr z filmu "Prawdziwy ból", materiały prasowe

Premiery, pokazy filmów nagradzanych na największych międzynarodowych festiwalach, projekcje specjalne, spotkania i debaty. Dziś wieczorem uroczyste otwarcie 22. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej Kamera Dawida. Wydarzenie jest współfinansowane przez m.st. Warszawę, patronat honorowy nad festiwalem sprawuje prezydent stolicy.

Podczas gali otwarcia festiwalu, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, odbędzie się premiera filmu "Prawdziwy ból" w reżyserii Jessego Eisenberga. Film powstał m.in. dzięki dofinansowaniu z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego.

"Prawdziwy ból" opowiada losy kuzynów Davida (Jesse Eisenberg) i Benji'ego (Kieran Culkin), którzy razem wybierają się do Polski, aby uczcić pamięć ukochanej babci. Charakter wyprawy zmienia się diametralnie, gdy dawne napięcia między nimi powracają na tle historii ich rodziny.

Premierę uświetni swoją obecnością reżyser, scenarzysta, producent i aktor Jesse Eisenberg, któremu towarzyszyć będą ekranowi partnerzy – Kieran Culkin i Jennifer Grey – oraz producentki Ali Herting i Ewa Puszczyńska.

Festiwal pełen premier

Kamera Dawida jest w tym roku pełna premier, zarówno polskich jak i światowych – po raz pierwszy pokazanych zostanie kilkanaście filmów. Na zamknięcie festiwalu publiczność obejrzy film “Wśród sąsiadów” – bolesną historię polsko-żydowskich relacji na przykładzie mazowieckiego Gniewoszowa.

Film oddaje głos ocalałemu z Holokaustu i naocznej świadkini zbrodni dokonywanych nie tylko przez nazistów (...) Mimo mrocznego obrazu polsko-żydowskich relacji podczas wojny, “Wśród sąsiadów” unika jednoznacznej tezy, dowodząc, że możliwa jest wspólna pamięć o przeszłości.

Pamięć o utraconym

„Pożydowskie” to temat wystawy czasowej w Muzeum POLIN, ale również motyw, który z coraz większą odwagą poruszają twórcy filmowi.

Podczas 22. Warsaw Jewish Film Festival obejrzymy 3 filmy, w których przewijają się wątki przywracania pamięci o utraconym żydowskim dziedzictwie: „Treasure”, „Depozytariusze” oraz "Zamek mojego ojca". Ich bohaterowie – Żydzi mieszkający w różnych częściach świata, w odmiennych okolicznościach – po wielu latach wracają i próbują odzyskać... ale co dokładnie? Czy chodzi tylko o mienie?

Kamera Dawida to nie tylko pokazy filmów pełno- i krótkometrażowych, ale także spotkania i dyskusje. Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie www.wjff.pl.