null

Odsłonięcie ostatniej rzeźby Wojciecha Fangora

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie czarno-białe. Wojciech Fangor siedzący w pracowni malarskiej pośród swoich obrazów. Na stoliku farby i pędzle
Wojciech Fangor w pracowni na Pankiewicza | Autor: fot. Tadeusz Rolke

15 listopada 2022 roku mija dokładnie sto lat od narodzin Wojciecha Fangora – jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Z tej okazji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie, podczas którego zaprezentowana zostanie ostatnia praca artysty - monumentalna, metalowa rzeźba zatytułowana „MSzN”. Zainaugurowane zostanie także cyfrowe Archiwum Wojciecha Fangora.

Przez blisko 70 lat intensywnej i wszechstronnej pracy twórczej Wojciech Fangor zawsze był w artystycznej forpoczcie – inspirując, współtworząc nowe kierunki i realizując dzieła, które wpisały się w kanon zachodniej sztuki współczesnej. Wydarzenie zorganizowane w setną rocznicę urodzin artysty to efekt współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej z Teatrem Studio oraz Galerią Studio. 

O rzeźbie „MSzN”
Rzeźba została zaprojektowana przez Fangora w 2015 roku, na krótko przed śmiercią artysty, specjalnie dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Praca zrealizowana dokładnie według autorskiego projektu, lecz już po jego śmierci, jeszcze nigdy nie była prezentowana publiczności. Wykonał ją dla MSN Andrzej Kowalczyk, wieloletni współpracownik Wojciecha Fangora.
Po zakończeniu ekspozycji rzeźba „MSzN” zasili kolekcję Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Miejsce pokazu nie jest przypadkowe – to właśnie na placu Defilad w 2024 r. otworzy się nowa siedziba MSN. W powstającym właśnie budynku swoje miejsce odnajdzie także Archiwum Artystek i Artystów, na które składa się Archiwum Wojciecha Fangora przekazane Muzeum przez rodzinę artysty. 

Archiwum Fangora
Zbiór ponad 8500 obiektów pochodzi z okresu całego życia twórcy, w tym publikowane po raz pierwszy zdjęcia pracowni Wojciecha Fangora z całego świata: od Janówka, przez Wiedeń, Paryż, Berlin, Londyn, po Madison, Nowy Jork, Summit, Santa Fe i Błędów; a także daje wgląd w proces twórczy i szeroką refleksję teoretyczną artysty. Dokumentuje również jego życie prywatne – dzieciństwo i młodość, znajomości, przyjaźnie i relację z żoną. Przekazane MSN-owi dokumenty i obiekty opracował badacz Maciej Harland-Parzydło.