null

Co w warszawskiej kulturze piszczy? WOK działa już rok!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wejście do siedziby Warszawskiego Obserwatorium Kultury - na szklanych drzwiach napis WOK. W tle dwie osoby w przestrzeni instytucji
Siedziba WOK | Autor: Monika Stolarska

Warszawskie Obserwatorium Kultury obchodziło właśnie pierwsze urodziny. Instytucja ta zajmuje się obserwowaniem procesów zachodzących we współczesnej kulturze i społeczeństwie, gromadzi wiedzę na ten temat i dzieli się zasobami.

WOK działa od września 2022 roku. Zajmuje się projektami artystycznymi i badawczymi, opracowywaniem innowacyjnych narzędzi i rozwiązań, wspierających rozwój i profesjonalizację sektora kultury.

Wierzymy, że wiedza i kultura mają nam wiele do zaoferowania, aby wspólnie rozmawiać i patrzeć w przyszłość. Dla osób zajmujących się sztuką oraz działalnością badawczą chcemy tworzyć warunki do eksperymentowania i eksplorowania. Ciekawią nas nieoczywiste formy i formaty, projekty, które łączą lokalną praktykę i globalny dyskurs. Podobnie jak my, nasze procesy badawcze i artystyczne zmieniają się w czasie. W 2023 roku interesują nas w szczególności obszary związane z tematem zmiany, migracji i edukacji kulturalnej. 

Jednym z obszarów, którymi zajmuje się w swojej pracy badawczej Warszawskie Obserwatorium Kultury, jest edukacja kulturalna

Wiemy, że edukacja i kultura mają dzisiaj do odegrania wyjątkową rolę. W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, wobec nowych wyzwań oraz globalnych i lokalnych kryzysów, potrzebujemy narzędzi do rozwijania miękkich kompetencji społecznych oraz twórczych, tak potrzebnych do budowania relacji.  

Warszawskie Obserwatorium Kultury jest partnerem międzynarodowego panelu dyskusyjnego w ramach 22. edycji Festiwalu Ciało/Umysł. O innych procesach artystycznych i badawczych można przeczytać na stronie WOK. Tam też można zapisać sie na newsletter (WOK.letter) uruchomiony z okazji pierwszych urodzin Warszawskiego Obserwatorium Kultury. 

Wejście do Warszawskiego Obserwatorium Kultury - szklane drzwi z białą naklejoną nazwą instytucji
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Wieczorne zdjęcie z zewnątrz siedziby Warszawskiego Obserwatorium Kultury - siedziba oświetlona, są w niej ludzie. Na pierwszym planie widać tramwaj
Wnętrze siedziby Warszawskiego Obserwatorium Kultury - półki z książkami i kwiatami doniczkowymi, dwa fotele