Wybitny polski poeta, prozaik, dramaturg, tłumacz i krytyk filmowy, a także autor tekstów piosenek i musicali. Uhonorowany w 2018 roku tytułem warszawskiego twórcy w ramach konkursu 11. Nagrody Literackiej Warszawy. Zaliczany jest obok m.in. Stanisława Grochowiaka, Marka Nowakowskiego i Mirona Białoszewskiego do tzw. pokolenia „Współczesności”, które zadebiutowało na fali przemian po październiku 1956 roku. Warszawski twórca odszedł 16 marca 2024 roku w wieku 89 lat.
Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 roku w Warszawie. Wychowywał się w Komorowie Starym oraz w Gdyni. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutował w 1958 roku zbiorem wierszy „Wigilie wariata”. Pierwsza powieść pt. „Studium” ukazała się w 1963 roku.
Opublikował prawie 40 tomów wierszy, m.in.: „Autoportret z bykiem”, „Sztuka stosowana”, „Mazowsze”, „Czasem spotykam siebie”, „Adwent”. Był również autorem często wystawianych dramatów: „Rzecz listopadowa”, „Kurdesz” i „Wieczernik”. Napisał też oratorium „Kolęda-Nocka” oraz teksty do widowisk „Po górach, po chmurach” i „Na szkle malowane”.
Jest autorem słów do największych polskich przebojów, które wykonywali: Maryla Rodowicz, Łucja Prus, Halina Frąckowiak, Krystyna Prońko, Jerzy Połomski, Czesław Niemen i Marek Grechuta, a także zespoły: Skaldowie, 2 plus 1 oraz Myslowitz.
Najlepszą laudacją poświęconą temu pisarzowi mogłaby być po prostu odczytana głośna bibliografia jego utworów, jego dzieł.
Fragment wiersza „Piosenka biednego poety”
(...)
Uciekając w nadzieję. Kryjąc się w zwątpienie
Bijąc ogonem rymów po ciemności falach
Szukamy tej poezji co jest ocaleniem
Choć nie ma słowa co ludzi ocala...