null

Wszystko w głowie - najnowsza premiera w Teatrze Guliwer

Drukuj otwiera się w nowej karcie
na zielonym tle tytuł spektaklu - Wszystko w głowie, Teatr Guliwer
Kwietniowa premiera w Teatrze Guliwer

Jak patrzy na świat osoba, która nie widzi wzrokiem? Co myśli i słyszy osoba, która mówi w obcym języku? Te i inne pytania stawiają twórcy i twórczynie w spektaklu „Wszystko w głowie” w reżyserii Julii Szmyt - najnowszej premierze w Teatrze Guliwer, która odbędzie się 23 kwietnia na deskach Sceny Liliput. Spektakl dla widzów od 10 lat.

„Wszystko w głowie” to pierwsza z dwóch premier w ramach projektu RówniRóżni.doc, którego celem jest rozwój partycypacyjnego modelu teatru dokumentalnego dla dzieci i młodzieży.

Współtwórcami i współtwórczyniami premierowego spektaklu są osoby niewidome i słabowidzące, a przedstawienie jest realizowane wraz z  osobami z niepełnosprawnością wzroku. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie osobistych historii zebranych przez dramatopisarkę Zuzannę Bojdę:  

Pisanie scenariusza poprzedzały warsztaty, a w zasadzie po prostu spotkania z dziećmi i dorosłymi, podczas których snuła się opowieść. Jej mianownikiem były emocje, odczuwanie świata, a przede wszystkim różne lęki. Te elementy stały się bazą dla budowania postaci dramatu i światów, które się przed nimi otwierają. Potem, w trakcie pierwszych prób, kiedy scenariusz nie był jeszcze zamknięty, zaprosiłyśmy do podzielenia się osobistymi historiami na temat bycia innym/inną także osoby z zespołu. Sztuka jest więc wypadkową wielu głosów, a to, co wydaje się być fikcją, jest wynikiem dziecięcej fantazji, czyli dosyć wyjątkowego dokumentu 

– mówi Zuzanna Bojda. 

W spektaklu twórcy i twórczynie wykorzystują technologię binauralną, dzięki której osoby uczestniczące w spektaklu mogą stać się częścią wydarzeń, a Głowa, która znajdzie się na scenie pomoże im wejść do świata wyobraźni. 

Wydarzeniem towarzyszącym premierze będzie dyskusja panelowa na żywo (wraz z transmisją online) „Artyści (nie) Widziani?”, która odbędzie się 22 kwietnia o godz.15:00 w Teatrze Guliwer. Zaproszeni goście zastanowią się wspólnie nad kwestią obecności artystów niewidomych i słabowidzących w procesie pracy nad realizacją spektaklu, szczególnie ich wkładu twórczego i udziału w jego realizacji na profesjonalnej scenie teatralnej.

Źródło: Teatr Lalek Guliwer