null

Wybraliśmy wolność – świętujemy rocznicę wyborów 4 czerwca 1989

Drukuj otwiera się w nowej karcie
04.06.2022 12:00 - 04.06.2022 22:00
Na żółtym tle, loga i symbole kojarzące się z wolnością i pokojem, na niebiesko tekst: "Wybraliśmy wolność, czwarty czerwca 1989".
Wybraliśmy Wolność DSH

Z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 zapraszamy na polsko-ukraiński piknik wolności. W programie - warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncerty oraz otwarcie wystawy plenerowej o Bronisławie Geremku.

Piknik odbędzie się 4 czerwca na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

4 czerwca to rocznica szczególna. Dom Spotkań z Historią od lat zaprasza do wspólnego jej świętowania, przypomina wydarzenia 1989 roku i przygląda się im z różnych perspektyw. W związku z trwającą wojną w Ukrainie trudno o radosny nastrój świętowania, dlatego DSH daje okazję do chwili wytchnienia i zaprasza na polsko-ukraiński piknik wolności.

Przez cały dzień odbywać się będą warsztaty rodzinne i arteterapia prowadzone przez polskie i ukraińskie instruktorki. W ramach zajęć można będzie zrobić gołąbka pokoju, motankę, poznać tajniki sitodruku i przygotować własną koszulkę lub torbę z symbolem wolności oraz uczestniczyć w improwizacjach ruchowych. Na skwerze pojawią się leżaki, pufy i gry planszowe.
Piknik zakończy się koncertem, na którym wystąpią: Maniucha i Ksawery, Antoni Gralak z projektem YeShe oraz artystki z Ukrainy: Alexandra Malackovska, Olena Shevchenko-Mikhalovska, Kateryna Bezugla i Olena Apchel.

Szczegółowy program pikniku:

  • RODZINNA GRA MIEJSKA

12:00 – 15:00 Wygraj wolność
Gra przybliży wydarzenia i postaci 1989 roku. Zabawa polega na wykonaniu pięciu zadań rozmieszczonych na stanowiskach przy Krakowskim Przedmieściu i przy ulicy Karowej.

  • WARSZTATY

12:00 – 22:00 Arteterapia
Sztuka animacji piasku. Bezpieczna przestrzeń integracji i spotkania pomaga przełamać komunikacyjne bariery i wyrazić emocje poprzez sztukę i zabawę. Prowadzenie: Julia Sanina i Natalia Iszczuk.

12:00 – 22:00 Gołąbki pokoju
Warsztaty plastyczne, podczas których wykonamy gołąbki pokoju i przypinki. Prowadzenie: Justyna Dominiak, Anna Skoczek, Aleksander Klus, Dominika Nowicka, Kamila Smakulska.

13:00 – 17:00 Sitodruk
Warsztaty z sitodruku, podczas których wykonamy nadruki z gołąbkiem pokoju na koszulce lub torbie. Prowadzenie: Aga Brwi.

13:00 – 16:00 Uwolnij swoje ciało
Warsztaty dla dorosłych z improwizacji ruchowej, plastycznej i muzycznej. Prowadzenie: SPACEKATE i Iren Borka.

13:00 – 16:00 Motanki z intencją wolności
Warsztaty robienia motanek, czyli lalek z nici i skrawków, chroniących przed złem. Prowadzenie: Nadia Demdovska.

  • KONCERTY

17:00 – 18:15 Maniucha i Ksawery
Duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia.

18:30 – 19:30 YeShe: Gralak/Pawlak/Makaruk
Muzyka z wyraźnym duchowym przesłaniem, zawieszona pomiędzy surową elektroniką, rockiem i jazzem. Połączenie etno, nujazzu oraz współczesnej europejskiej muzyki improwizowanej.

20:00 – 21:30 Kwitnący żelazobeton
Muzyczna podróż po Ukrainie. Wystąpią: wokalistka i pianistka Alexandra Malackovska, kompozytorka Olena Shevchenko-Mikhalovska i wokalistka Kateryna Bezugla. Artystki wykonają utwory klasyczne, rozrywkowe i teatralne, które swoim komentarzem uzupełni reżyserka teatralna Olena Apchel.

21:30 – 22:00 Volny Chor
Jeden z ważniejszych symboli białoruskiej rewolucji, która wybuchła po sfałszowanych wyborach w sierpniu 2020 roku. W czasie protestów chór pojawiał się na ulicach Mińska, aby wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami śpiewać białoruskie pieśni i hymny. Po serii prześladowań, które nasiliły się na początku 2021 roku, śpiewaczki i śpiewacy przenieśli się do Warszawy, gdzie kontynuują swoją artystyczną i prodemokratyczną działalność. Ze względów bezpieczeństwa występują w maskach.

źródło: Dom Spotkań z Historią

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.