Karolina Sulej - trzeci wykład mistrzowski

Big Book Cafe MDM, Koszykowa 38/50
Grafika zapowiadająca wykład 3 Karoliny Sulej w Big Book Cafe
Big Book Cafe Akademia zaprasza

To już ostatni z cyklu trzech wykładów mistrzowskich Karoliny Sulej w Big Book Cafe MDM, zatytułowanego Król jest nagi. Ubranie wobec opresji. Wydarzenie jest częścią Stałego programu Kulturalnego, współfinansuje je m.st. Warszawa. Wstęp wolny.

Cykl trzech wykładów, poprzez antropologiczną analizę wybranych case studies, skupi się na tym, w jaki sposób ubranie opowiada o opresji oraz wyzwalaniu się z niej.

Wykład #3: Różowy trójkąt. Wobec homofobii i queerfobii

Francuscy dandysi i garconnes, nowojorskie pofabryczne lofty, gdzie rodziła się kultura ballroom i vogueing, duszne kluby, które odwiedzała Judith Butler przyglądając się drag queen, campowe przemyślenia Susan Sontag, marsze protestacyjne lat 80. w obronie chorych na HIV, subkultura glam rocka, współczesny RuPaul Drag Race. Moda jest dla społeczności LGBTQ narzędziem komentarza, ochrony, wytchnieniem i sztuką. Ubranie bywa dla niej kamuflażem, torturą, stygmatem. Podczas tego wykładu będziemy się przyglądać temu, w jaki sposób opowieść o stroju może krzywdzić, a w jaki sposób opiekować się naszą tożsamością seksualną i kształtować rozumienie płci.

Wykłady odbywają się w centrum literackim Big Book Cafe MDM. Wydarzenie nie jest transmitowane. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.