null

Wystawa: „Fiodor Dostojewski. Życie i twórczość. Epizody" - Festiwal Sputnik nad Polską

Drukuj otwiera się w nowej karcie
18.11.2021 - 28.11.2021

 okazji 200. rocznicy urodzin Fiodora Dostojewskiego Muzeum Literacko-Memorialne przygotowało wystawę, która była prezentowana w wielu miastach na całym świecie.
Muzeum Literacko-Memorialne im. Fiodora Dostojewskiego zostało otwarte w Leningradzie 13 listopada 1971 r. w Zaułku Kuzniecznym, w domu, w którym pisarz mieszkał dwukrotnie: w 1846 roku oraz od października 1878 roku aż do swojej śmierci 28 stycznia 1881 roku. Tutaj pracował nad swoją wczesną nowelą „Sobowtór”, tutaj też napisał swoją ostatnią powieść – „Braci Karamazow”.
Nazwisko Dostojewskiego jest ściśle związane z Petersburgiem, miastem, w którym powstało wiele jego dzieł, zamieszkanym przez bohaterów jego słynnych powieści. Moskwianin z urodzenia, duchem i umysłem petersburżanin, Dostojewski stworzył niepowtarzalny, rozpoznawalny i wyjątkowo osobisty obraz Petersburga.
Zdjęcia i dokumenty, fragmenty jego dzieł i listów w zwarty sposób przedstawiają główne wydarzenia dotyczące życia i twórczości pisarza: od urodzenia się w rodzinie ordynatora Szpitala Maryjskiego dla ubogich, dzieciństwo spędzone w Moskwie, poprzez lata studiów w Szkole Inżynierskiej w Petersburgu, napisanie pierwszej powieści „Biedni ludzie”, która błyskawicznie uczyniła go znanym pisarzem, „piątki u Pietraszewskiego”, gdzie zbierali się najlepiej wykształceni i kochający wolność młodzi ludzie; areszt w związku ze „sprawą Pietraszewskiego” i osiem miesięcy odosobnienia w Twierdzy Pietropawłowskiej, rozegrane według scenariusza nakreślonego przez Mikołaja I, fałszywa egzekucja „pietraszewców”, następnie – Syberia, cztery lata katorgi i sześć lat służby wojskowej, małżeństwo z Marią Isajewą, powrót do Petersburga, powieść „Wspomnienia z domu umarłych” – pierwsze w Rosji dzieło o więzieniu, wyjazdy do Europy, śmierć brata i żony, opieka nad rodziną brata, drugie małżeństwo, stworzenie „wielkiego pięcioksięgu” – powieści „Zbrodnia i kara”, „Idiota”, „Biesy”, „Młodzik”, „Bracia Karamazow”.
Wystawa składa się z litografii, rycin i kopii cyfrowych XIX-wiecznych fotografii ze zbiorów Muzeum Dostojewskiego oraz Muzeum Literackiego Instytutu Literatury Rosyjskiej Akademii Nauk w Petersburgu.

źródło: Festiwal Sputnik nad Polską